Reisi’nin ölümü kesinleşti

İbrahim Reisi

İbrahim Reisi

  • İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopter Doğu Azerbaycan’ın Tavil köyü kırsalında düştü. Heyetle bilikte 9 kişi öldü. İran Anayasasının 131. maddesi gereği  50 gün içinde yeni bir Cumhurbaşkanı atanacak.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter Pazar günü gece 21:00 sularında Doğu Azerbaycan vilayetinin Tavil köyü kırsalında düştü. Yoğun arama kurtarma çalışmaları sonucu sabah saatlerinde ulaşılan enkazda yaşam belirtisine rastlanmadı. İran helikopter enkazına ulaştılması ardından yaptığı resmi açıklamada, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Cuma İmamı El Haşim, Doğu Azerbaycan Valisi Dr. Melik Rahmeti ile helikopter personelinin bulunduğu 9 kişiden kurtulan olmadığını duyurdu. 

İran ve Azerbaycan’ın sınırlarını belirleyen Aras nehri üzerindeki Hudaferin hidroelektrik santralinin faaliyete geçmesi ve Qız Qalası hidroelektrik santralinin açılış töreni için Pazar günü sınıra giden üst düzey İran heyetini taşıyan helikopterin enkazına sabah saatlerinde ulaşıldı. ABD yapımı Bell 212 tipi helikopterin düştüğü bölge başta netleştirilemezken bir Türk SIHA’sının ısı kaynağı tespit etmesi ardından ekipler Tavil köyü kırsalına yöneldi. Kaza haberinin durulması ile birlikte başlatılan arama kurtarma faaliyeti yoğun sis ve hava muhalefeti sebebi ile zorlukla yürütüldü. Sabah saatlerinde ulaşılan olay yerinden gelen ilk fotoğraflarda helikopterden geriye yanmış bir alan ve kuyruk takımı kaldığı görüldü. 

Yadımcısı X platformdan duyurdu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki yetkilileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldığını ve yaşayan hiç kimsenin olmadığını İran Cumhurbaşkanı yardımcısı Muhsin Mansuri X platformda yaptığı paylaşım ile duyurdu. Ardı sıra yapılan açıklamaları veren İran’ın resmi yayın organı IRNA ve  yarı resmi yayını Mehr Haber Ajansı ölümleri doğruladı.

İran Kızılay'ının başkanı Reuters haber ajansına Reisi'nin helikopterinin enkazına doğru ilerlediklerini ve durumun iyi görünmediğini söylemişti. Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden Reuters'a bilgi veren bir yetkili, helikopterin tamamen yandığını ve tüm yolcuların ölmüş olmasından endişe ettiklerini açıklamıştı.

IRNA resmi açıklamayı yayınladı

Çelişkili haberlerin yayıldığı 8 saatlik arama kurtarma döneminin ardından İran’ın devlet ajansı IRNA Cumhurbaşkanı ve helikopterde bulunanların tamamının öldüğünü, devlet yetkililerinin resmi metni ile duyurdu.

Ahzab 23. ayet ile başlayan açıklamada: “Hazreti Ali İbn Musa er-Rıza'nın (a.s) doğum yıldönümünde, İran milletinin ve İmam Rıza Hazretleri'nin hizmetlisi  ve halkın Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi'nin uzun ruhu, sevgiliye kavuştu. 

İran İslam Cumhuriyeti hükümet heyeti, ölümcül helikopter kazasında şehit düşen, sevilen, halkın hizmetlisi Ayetullah Reisi ve beraberindeki Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Cuma İmamı ve İslam Hukukçusu El Haşim, Doğu Azerbaycan Valisi Dr. Melik Rahmeti ve yanlarında olan arkadaşları için İslam İnkılabı'nın büyük lideri ve şerefli İran milleti başsağlığı diliyoruz” denildi.  

Hamaney: Devlette aksama olmayacak

İran'ın dini lider Ayetullah Ali Hamaney, ölümlerin netleşmesi ardından yaptığı açıklamada devlet işlerinin sekteye uğramayacağını söyledi. Hamanye; “Millet endişelenmesin, devlette ve devlet işlerinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır" açıklamasında bulundu.

İranlılar, helikopter kazası haberinin ardından başkent Tahran'da toplanarak Cumhurbaşkanı Reisi için dua etti.

Devlet yayın kuruluşu daha önceki tüm programlarını durdurarak ülke genelinde Reisi için yapılan duaları ve yoğun sis altında dağlık bölgeye yaya olarak ulaşan kurtarma ekiplerini canlı yayında verdi.

50 gün var

İran anayasası, İran cumhurbaşkanının herhangi bir nedenle iki ay süreyle yetkilerini kullanamaması durumunda, İran cumhurbaşkanlığının görevlerini geçici bir komitenin üstlenmesini öngörüyor.

131. maddeye göre başkanın ölümü, yokluğu, iki ayı aşan hastalık veya görev süresinin dolması ve yeni cumhurbaşkanının seçilmemesi halinde, cumhurbaşkanının görevlerini bir komisyon üstlenecek.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Rehber'in onayıyla, Meclis Başkanı ve Yargı Başkanının da yer aldığı bir komiteye başkanlık ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 50 gün içinde başkanlık seçimlerini düzenlemekle yükümlü olacak.

131. maddeye göre Rehber, cumhurbaşkanı yardımcısının yetkilerini gerektiği gibi kullanamaması halinde cumhurbaşkanının tüm yetkilerini doğrudan şahsen üstlenebilir veya yeni bir yetkili atayabilir.

İran tarihinde 3. defa

Bu, İran'ın başbakanlık görevini devralmak üzere geçici bir komite kurma durumu ile üçüncü kez karşı karşıya kalması oluyor.

İlki, İran devriminin ilkelerine ihanet ettiği gerekçesiyle Rehber Humeyni tarafından görevden alınan eski Cumhurbaşkanı Ebu'l Hasan Beni Sadr’ın görevden alınmasının ardından gerçekleşti. Beni Sadr 1979 devriminden sonra İran'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanıydı. Paris'te sürgünde iken Ekim 2021'de öldüğünde 88 yaşındaydı. Komitenin çalışmaları 22 Haziran 1980'den aynı yılın 2 Ağustos'una kadar yaklaşık iki ay sürdü.

İkincisi, 30 Ağustos 1981 tarihinde İran Başbakanı Muhammed Ali Recai'nin suikasta uğramasının ardından kurulmuştur. Komisyon, Başbakanlık binasının bombalanmasından birkaç saat sonra çalışmalarına başladı ve 9 Ekim 1981 tarihine kadar devam etmiştir. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.