Rejim düşme korkusu yaşıyor

Kadın Haberleri —

.

.

  • Düşme korkusu yaşayan molla rejimi, çıkarlarını korumak ve varlığını sürdürmek için direnişçileri “Allah’a karşı düşmanlık” ile suçlamaya başladı. Halkı “idam” tehdidi ile sindirmeye çalışan rejime karşı direniş ise sürüyor.

İran’da rejimin değişimi ve özgürlük talebiyle süren direniş 59’uncu gününe girdi. Demokratik hak ve özgürlük için sokağa çıkan Kürt, Fars, Beluc, Arap halkına şiddetle karşılık veren molla rejimi, ateşli silah ve işkenceyle direnişçileri vahşice hedef aldı.

Saman Rahmani işkencede katledildi

Duvar yazılaması yapan, direnişe şarkılarıyla destek veren, sanatçı, sporcu, kadın, çocuk her kesimi hedef alan molla rejimi, gözaltına aldığı 30 bin kişinin en 15 binini “idam” edeceği tehdidi ile halkı baskılamaya, sindirmeye çalışıyor. Şiddetle bastırmaya çalıştığı halk ayaklanmasında öldürmekten çekinmeyen rejimin 11 Kasım günü Tahran vilayetine bağlı Kudüs kentinde duvara yazı yazan Urmiye’ye bağlı Takablı Saman Rahmani’yi gözaltına aldı. Saman Rahmani gözaltında işkence ile katledildiği öğrenildi. Rahmani’nin cenazesi 13 Kasım’da sabah saat 05:00’te apar topar defnedildi ve ölümünün halk tarafında öğrenilmesi engellenmeye çalışıldı.

‘Allah’a düşmanlık’ suçlaması arttı

Halkı sindirme ve direnişi ezme için her türlü çabayı sarf eden molla rejimi, çıkarları için Allah adına hüküm vermekten de çekinmedi. Tahran’da gerçekleşen protestolar sırasında 3 Ekim’de gözaltına alınan Rojhilatê Kurdistan’ın Seqiz kentinden yüzme antrenörü ve mühendis Parham Parvari muharebe (Allah’a düşmanlık) ile suçlandı. İran kanunlarında en büyük cezalardan biri ölüm cezası diğeri ise muharebe yani Allah’a karşı düşmanlık cezası. Bazı kaynaklar muharebe ile suçlanan kişinin korkunç ve barbarca yöntemler katledildiğini belirtiyor.

İran İnsan Hakları (IHR) kaynaklarına göre, onlarca protestocu ölüm cezası taşıyan muharebe ile suçlandı. Şimdiye kadar resmi olarak 9 protestocunun muharebe ile suçlandı ve yargılandı. Bu 9 protestocu her an infaz edilme riski altında.

Tahran’da direniş sürüyor

Molla rejiminin vahşi saldırılarına karşı halk direnişte katledilenleri unutmuyor. Gilan’a bağlı Lahijan’da Nika Shakarami’nin resmi yüksek bir yere asıldı.

Tahran’a bağlı Ekbatan’da kadınlar öncülüğünde rejim karşıtı protesto düzenlendi. Protestoda, “Yoksulluk, yolsuzluk, enflasyon… Devrime doğru!” sloganları atıldı.

Tahran Yadigar otoyolundaki köprüye çıkan bir kadın başörtüsünü çıkarıp, zafer işareti yaparak, “Zen, zendegi azadî” sloganı attı.