Renklerimizle festivallerde buluşalım 

Kadın Haberleri —

14 Haziran 2022 Salı - 19:00

  • “Diren, örgütlen, özgür yaşa” sloganıyla düzenlenen kadın festivallerinin startı 4 Haziran’da İsveç’te verilmişti. Frankfurt ve Paris de 18’inde yapılacak festivallerin tüm hazırlıklarını tamamladı. Tertip komiteleri, kadınları slogan, zılgıt ve halaylarıyla festivale katılmaya çağırdı.

REWŞANDENİZ

Kürt kadınları hafta sonu Almanya’nın Frankfurt ve Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak festivallerde buluşacak. Organizasyonda yer alan kadınlar, “Sloganlarımız, zılgıtlarımız ve halaylarımız ile festivallerde buluşalım” çağrısında bulundu. 

Kürt kadınları “Li ber xwe bide, xwe bi rêxistin bike, azad bijî-Diren, örgütlen, özgür yaşa” sloganıyla bu ay Avrupa’da birçok merkezde festival organize ediyor. Festivallerin startı TJK-İsveç tarafından 4 Haziran’da Göteborg kentinde verildi. Bu yıl ilki düzenlenen Fatoş Sağlamgöz (Sema) Festivali kadınların ilgi odağı oldu. 

18 Haziran’da Frankfurt’ta

Bu hafta sonu ise Almanya ve Fransa’da kadın festivalleri organize ediliyor. Almanya’nın Frankfurt kentinde 16. Zilan Kadın Festivali 18 Haziran Cumartesi günü “Walther-von-Cronberg-Platz 4 60594 Frankfurt am Main” adresinde düzenlenecek. Almanya Kürt Kadın Hareketi (YJK-E) tarafından, salgın nedeniyle üç yıl aradan sonra gerçekleştirilen festivale ilginin büyük olması bekleniyor. Festival programında Nuarin, Koma Ma, Çopî, Meral Alkan sahne alacak. Festivalde Kürt kültürünü yansıtan stantların yanı sıra kıyafet defilesi, dans grubu, folklor grubu da sahne alacak. Festival kapsamında çocuklar için de etkinlikler olacak. 

Slogan, zılgıt ve halaylarla

Tertip Komitesi adına Döne Güzel, “Zilan Kadın Festivali, Kürt kadın hareketinin Avrupa’da düzenlediği ilk kadın festivali. Dolayısıyla kadın mücadelesi açısında festivalimiz tarihsel bir role sahip” diyerek ekledi: Festivalimiz ismini de direnişçi bir kadından alıyor. Zeynep Kınacı (Zilan) da Kürt kadın hareketinin önemli isimlerinden biri, ilkleri barındırıyor.

Festivalin kadın örgütlülüğü, mücadelesi ve kadın ortaklaşması için önemli bir anlam taşıdığının altını çizen Güzel, “Dolayısıyla tüm kadınları bu kadın düşmanı sisteme karşı daha güçlü örgütlemeye, mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz. Sloganlarımız, zılgıtlarımız ve halaylarımız ile 16. Zilan Kadın Festivali’nde buluşalım” çağrısında bulundu. 

Paris kadın rengine bürünecek

Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) öncülüğünde düzenlenen 5. Fidan Doğan (Rojbîn) Kadın Festivali de 18 Haziran’da yapılacak. Hafta sonu kadın rengini bürünecek olan Paris Val de Marne bölgesinde kadınlar, Parc Inderdepartemental’da bir araya gelecek. Festivale, Beser Şahin, Şehribana Kurdî, Dilan Top, Kevana Zêrîn, Koma Zamâru, Koma Tierra Maya katılacak. Govend grubunun da yer alacağı festivalde çocuklar için özel alanlar olacak. 

Mücadele ruhunu büyütelim

Festival Tertip Komitesi tüm kadınlara festivale katılma ve kadın mücadelesini yükseltme çağrısında bulundu: “Kadınlarımızı bir kez daha özgürlük, mücadele ve daha iyi bir yaşam için el ele vermeye çağırıyoruz. Özgürlük dağlarımızın yarattığı inanç, coşku ve umudu selamlayan festivalimizi şehit Aysel Doğan ve direnen gerillaya adıyoruz. Böylesi bir süreçte gerçekleşen festivalimizin anlamlı bir buluşmaya ve mücadele ruhunu daha da büyütmeye vesile olacağına inanıyoruz. Sara, Rojbin, Ronahi, Aysel Doğan ve Zap şehitleri şahsında bir kez daha değerli şehitlerimizi anıyor, onların yürüttüğü mücadeleye layık olmanın sözünü veriyoruz. Şehitlerimize layık olduğumuz zaman ancak o vakit başarabiliriz.”

Londra’da Zilan Festivali 26’sında 

Jiyan Kadın Meclisi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Zilan Kadın Festivali’nin bu yıl 17’ncisi organize ediliyor. İngiltere'nin başkenti Londra’da 26 Haziran’da yapılacak festivalin hazırlıkları ise son aşamaya geldi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok etkinliklerin yer alacağı festival “Kurdish Community Centre, 11 Portland Gardens, Harringay Ladder, London N4 1HU” adresinde yapılacak. Festivalde sanatçılar Ayfer Düzdaş, Suna Alan, Paula Darwısh, Sevim Aslan, Group Yade, Group Piro ve Kurdish Women's Choir sahne alacak. Milletvekili Feryal Clark ve Avukat Reyhan Yalçındağ'ın konuşmacı olarak katılacağı festivalde, folklor, davul ve zurna, yöresel kıyafet defilesi, sinevizyon gösterimi gerçekleştirilecek. Ayrıca yemek ve kıyafet stantlarının çeşitliliği ile çocuklar için de kreş ve etkinlikler yer alacak. Jiyan Kadın Meclisi çağrı yaparak “Bu yıl 'Diren, Örgütlen, Özgür Yaşa!’ diyerek buluşacağız ve direniş ezgilerimizle, halaylarımızla mücadeleye devam diyeceğiz. Sözlerimiz, ezgilerimiz, sloganlarımız direnişe odaklanacak. Sadece bir etkinlik değil bizimkisi, daha fazla güçlenmek için bir arada olacağız” dedi.

Sakine Cansız Festivali Zürih’te

İsviçre’de ise YJK-İsviçre öncülüğünde Women Defend Rojava, Frauen Lesben Kasama, FEDA, BASTA gibi birçok kurum ve kuruluşun da desteğiyle 9. Sakine Cansız Festivali düzenlenecek. 26 Haziran’da Zürih’te “Kasernenareal Militastrasse 36” adresinde yapılacak olan festivalde JinMa grubu ile sanatçılar Xecê, Berfîn Mamedova, Gûlan, Berfîn Demir sahne alacak. Ayrıca, Ermeni, Kürt folklor grupları da gösteri yapacak. 

Ivana Hoffman Festivali Duisburg’da

7. Ivana Hoffmann Festivali de 18 Haziran Cumartesi günü Duisburg’da düzenleniyor. Hoffmann anısına “Adil bir dünya için: Şimdi olduğu gibi sömürgecilikle savaşın” sloganıyla düzenlenecek festival, sosyalist gençlik örgütü Young Struggle tarafından organize ediliyor. 

Babası Afrika Togolu, annesi Alman olan Ivana, 1 Eylül 1995’te Almanya’nın Emmerich kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunu Duisburg kentinde geçiren Ivana, 2014 yılının sonlarında Rojava’ya geçti. Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) savaşçısı olan Ivana Hoffmann, 7 Mart 2015’te Til Temir’de DAİŞ çetelerine karşı direnişte şehit düştü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.