Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anıldı

Dünya Haberleri —

11 Ocak 2021 Pazartesi - 16:00

  • Almanya’nın önde gelen sosyalist isimlerinden Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht katledilişlerinin 102. yılında binlerce kişi tarafından anıldı.

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce kişi Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i katledilişlerinin yıldönümünde andı. Aralarında Kürdistanlı ve Türkiyeli sol grupların bulunduğu çok sayıda organizasyon, Berlin’in Friedrichshain mahallesindeki Frankfurt kapısında bir araya geldi.

Eylemciler 1919 yılında askerler tarafından vahşice katledilen Marksist entelektüel Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i andı. Eylemde polis, pandemi yasaklarının ihlal edildiğini ve eski Doğu Alman gençlik örgütünün FDJ’nin bayraklarının taşındığını gerekçe göstererek göstericilere saldırdı. Polis saldırısında 10 kişi yaralandı, 35 kişi ise gözaltına alındı.

Polisin engelleme girişimlerine rağmen eylemciler, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in mezarlarının bulunduğu Sosyalistler Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Birçok dilde sloganların yankılandı ve dövizler taşındığı eyleme MLPD, DKP, Roter Aufbau, Jugendwiderstand (Gençlik Direnişi), otonomcular  FED-KURD, HBDH, DHK, MLKP, TKP/ML, TKP-ML, Şili, Filistinli güçler Kübalı gruplar da katıldı. Eylem, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht'i mezarlarına kızıl karanfiller bırakılması ardından son buldu.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.