Rusya Ermenistan’dan asker çekiyor

Dünya Haberleri —

Ermenistan / Foto:RİA

Ermenistan / Foto:RİA

  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Erivan'ın talebi üzerine Rus güçlerini ve sınır muhafızlarını Ermenistan'ın çeşitli yerlerinden çekmeyi kabul ettiği bildirildi.

Azerbaycan'la sınırı yeniden çizip ilk etapta 4 köyü iade ederek barış anlaşması imzalama çabasındaki Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Moskova ziyaretinden Rus askerlerinin ülkenin daha fazla bölgesinden çekilmesi yönünde uzlaşma çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Erivan'ın talebi üzerine Rus güçlerini ve sınır muhafızlarını Ermenistan'ın çeşitli yerlerinden çekmeyi kabul ettiği bildirildi.

Rusya'nın Interfax haber ajansına konuşan Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, perşembe günü yaptığı açıklamada, Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın çarşamba günü Moskova'da yapılan toplantıda Rusya'nın yeni çekilme safhası konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. Duyuru, Azerbaycan'ın geçen yıl eylül ayında yıldırım harekatıyla geri aldığı Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresinden yaklaşık 2 bin Rus barış gücünün ayrılmasının ardından geldi.

Ermenistan da, Rus sınır muhafızlarının 1 Ağustos'tan itibaren Erivan'daki ana havaalanındaki görevlerinden ayrılmalarını istedi.

Peskov, "2020 sonbaharında Ermeni tarafının talebi üzerine askerimiz ve sınır muhafızlarımız Ermenistan'ın bazı bölgelerine konuşlandırıldı. Paşinyan bugün değişen koşullar nedeniyle artık böyle bir ihtiyacın kalmadığını söyledi. Başkan Putin'in de bunu kabul etmesi ile askerlerimizin ve sınır muhafızlarımızın geri çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı" ifadelerini kullandı. ERİVAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.