Rusya: Karabağ’dan teröristleri geri çekin

Dünya Haberleri —

1 Ekim 2020 Perşembe - 20:00

  • Ermenistan ile Azerbaycan arasında Karabağ’da Pazar günü başlayan çatışmalar altıncı günde devam ediyor. Türk devletinin savaşmak üzere Efrîn ve Serêkaniyê’den çete transfer ettiğine ilişkin haberler üzerine Rusya, “Suriye ve Libya'dan gelen paralı askerleri ve teröristleri geri çekin” açıklamasını yaptı. 

 

Ermenistan ile Azerbaycan arasında 27 Eylül günü Karabağ’da  başlayan çatışmalar dün gece boyunca da devam etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’a ait çok sayıda tankın, zırhlı aracın, füze sisteminin ve mühimmat deposunun imha edildiğini iddia etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ordusu çekilene kadar ‘operasyondan’ vazgeçmeyeceklerini söylerken, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise çatışmalar sürdükçe Bakü ile müzakere masasına oturmanın imkansız olduğunu açıkladı.

Rusya, çetelerin varlığını doğruladı

Çatışmalar öncesi ve sonrasında Türk devletinin savaşı körükleyen rolü ve Ermenistan’a karşı savaşmak üzere Efrîn ve Sêrekaniyê’den çete aktardığına ilişkin haberler gündem olmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı da Türk devlet destekli çetelerin varlığını kabul etti ve Karabağ'daki çatışmalara “Suriye ve Libya'dan paralı askerlerin taşındığını” açıkladı. Bakanlık, “İlgili tüm ülkeleri, yabancı terörist ve paralı askerlerin çatışmalarda kullanılmasını önlemeye, bu yasadışı askerleri geri çekmeye“ çağırdı.

Putin ve Macron görüştü

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül’den beri devam eden çatışmalara ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir görüşme yaptığı belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel de hem Aliyev hem Paşinyan ile görüşerek iki ülkeye ateşkes çağrısı yaptı.

Türk devleti savaş yanlısı

Karabağ’daki savaşta Türk devletinin tahrik edici tutumu eleştiri konusu olurken Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar bir açıklama yaptı. Akar, "Türkiye, Azerbaycan ile dayanışma içinde ve onu desteklemeye devam edecek" diyerek savaş yanlısı ifadelerine devam etti.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.