Sadece adalet istiyoruz

28 Aralık 2022 Çarşamba - 19:30

 Opera Meydanı eylemi

Opera Meydanı eylemi

  • Kürtler, Fransa Adalet Bakanlığı’na seslenerek, adalet çağrısında bulundu: “23 Aralık ırkçı bir saldırı değil terörist saldırıdır. 10 yıldır adalet bekliyoruz. Fransa’dan sadece adalet istiyoruz.”

SELMA AKKAYA/PARİS 

Fransa Adalet Bakanlığı’nın karşısındaki Opera Meydanı’nda gerçekleşen eylemde “adalet” çağrısı yapılarak, 23 Aralık’ta gerçekleştirilen katliamın adli bir vaka değil, terör kapsamında ele alınması çağrısı yapıldı. 

Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının da katıldığı eylemde TEV-ÇAND’lı sanatçılar enstrümanlarıyla yer alırken, 1. ve 2. Paris Katliamı’nda şehit düşen Kurdistanlıların fotoğrafları taşındı. 

FOTO: Erdoğan Zamur / Paris

Bir kez daha sesleniyoruz

CDK-F Dış İlişkiler Temsilcisi Berivan Fırat, “23 Aralık’ta yaşanan katliam için buradayız. Paris’in orta yerinde Evîn, Mîr ve Abdurrahman katledildi terörist bir saldırı sonucu. 10 yıl önce de Sakine, Fidan ve Leyla aynı yöntemle katledildi” dedi. “İkiyüz metre ilerimizde Adalet Bakanlığı var” diyerek, sayısız kez Kürt kurumlarının bakanlığa “Sakine Cansızların dosyası üzerindeki gizlilik kararını kaldırdığınız zaman ancak Kürtlerin güvenliği sağlayabilir, gelecek saldırıların önünü alabilirsiniz” mesajı verdiklerini söyleyen Fırat, “Buna rağmen bugüne kadar hiçbir adım atılmadı. Ve bugün bize bu bir ırkçı saldırıdır diyorlar. Hayır, bu saldırı ırkçı bir saldırı değil aynı zamanda bir terörist saldırıdır” ifadelerini kullandı.