Sahadan hiç çıkmayacağız

Kadın Haberleri —

21 Aralık 2020 Pazartesi - 15:15

  • TJA aktivisti Filiz Buluttekin, 4 aylık süreçte büyük bir enerjiye dönüşen “Em Xwe Diparêzin” kampanyasını daha da büyüteceklerini söyledi. 

SAFİYE ALAGAŞ
JINNEWS/AMED

Tevgera Jinên Azad (TJA) Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride, kadın kırımına, siyasi soykırıma ve inançlara, anadile yönelik saldırılara karşı 15 Eylül’de başlattığı ”Em Xwe Diparêzin” (Kendimizi Savunuyoruz)” kampanyası, üç ayını geride bıraktı. Bu süre zarfında farkındalık çalışmalarının yanı sıra eylem ve etkinlikler düzenleyen TJA aktivistlerinin amacı kampanyayı daha da büyütmek.  

‘Büyük ihtiyaç vardı’

Gittikleri her yerde kadınlarla bir arada olmanın heyecanını paylaştıklarını dile getiren TJA aktivisti Filiz Buluttekin, “Her yerde evlerine misafir olduk. Birbirimize dokunmanın ne kadar ihtiyaç olduğunu gördük. Örgütlenerek bir ses olup birbirimize güç verdik ve güç aldık. Bazen kadınların yaşadıkları karşısında dehşete kapılıp çözüm olmaya çalıştık. Son yıllarda kadın kurumlarının kapatılması ile birlikte kadınlar eril zihniyete mahkum edildi. Ve iktidar şu anda uyguladığı pratikle erkeği aklıyor. Şiddeti mübah görüyor. Tam da bu noktada kadınlarla bir araya gelmenin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu bilerek kampanyayı başlattık” dedi.
 
‘Alternatifsiz olmadığımızı gördük’

Panel, seminer, broşürler yoluyla mahalle mahalle, ev ev dolaşarak toplumsal cinsiyet, özel savaş politikaları ve bunun karşısında özsavunmaya odaklı bilinç yükseltme çalışmaları yürüttüklerini belirten Buluttekin, şöyle devam etti: “Artık yeter noktasına gelmiştik. Kampanya ile kadınlar yalnız olmadıklarını, alternatifsiz olmadıklarını gördüler. Bu çok önemliydi. Buluştuğumuz kadınların kayyum politikalarını çok yakından takip ettiğini gördük. Buna karşı yanımızda olduklarını, eşbaşkanlığı desteklediklerini söylüyorlardı. Birbirimizden güç aldık. Bununla birlikte nasıl büyüyeceğimiz, nasıl hareket edeceğimiz hususlarını tartıştık. Karşılığını çok fazlası ile bulan bir kampanya.”
 
‘Örgütlenmeden büyüyemeyiz’

Kampanya için planlanan süre sona erse de açığa çıkan sonuçlar temelinde daha büyüteceklerinin altını çizen TJA Aktivisti, “Kadın kurumlarının çoğaltılması, yaşam alanlarının genişletilmesi ve kadınların kendilerini rahatça ifade edebilecekleri alanların oluşturulması gerekliliği açığa çıktı. Uzun soluklu bir kampanyadır. Dolayısıyla mücadeleyi daha da anlamlandırarak büyüteceğiz. Alanlarda olacağız. Sosyal medya üzerinden taglar oluşup, şiddete dair farkındalıklar yaratacağız. Panellerimiz, çalıştaylarımız devam edecek. En önemlisi sahadan hiç çıkmayacağız. Ev ev gitmeye devam edeceğiz. Kendimizi örgütleyeceğiz. Örgütlenmeden büyüyemeyeceğimizi biliyoruz. Maalesef pandemi sürecindeyiz ama tüm çalışmalarımızı alanlarda mahallelerde sürdüreceğiz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.