Savaş artıkları can alıyor

Dünya Haberleri —

.

.

  • Suriye’de iç savaşın önemli mekanlarından olan Hama kentinde çatışmalardan geride kalan kara mayını infilak etti iki kişi öldü. 2023’ün ilk 4 ayında savaş artıkları Suriye’de 173 sivilin ölümüne sebep oldu.  

Suriye rejim güçlerinin denetimindeki Hama'nın doğusundaki Salmiya’ya bağlı Al-Sa'an ilçesinin Kabasin köyünden bir erkek ve bir kadın toprağa gömülü mayına bastı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) aktivistleri olayın El-Mostariha köyünde koyun otlatırken yaşandığını açıkladı. 
SOHR, 2023'ün başından bu yana Suriye’de temizlenmemiş kara mayınları, patlamamış mühimmat ve bombaların sebep olduğu patlamalarda 14'ü kadın ve 38'i çocuk olmak üzere 173 sivilin öldüğünü belgeledi. Savaş artıklarının sebep olduğu patlamalarda 53'ü çocuk ve 6’sı kadın olmak üzere 198'den fazla sivil de yaralandı. 

Kayıplar bölgesel olarak şu şekilde dağılıyor:
İdlib'de Heyet Tahrir El-Şam ve Türkiye destekli çetelerin denetim atında tutuğu bölgelerde; 3 çocuk öldü, bir kadın ve 5’i çocuk olmak üzere 8 sivil de yaralandı.
Rejim kontrolündeki alanlar: 26'sı çocuk ve 14'ü kadın olmak üzere 155 ölüm ve 30'u çocuk ve dördü kadın olmak üzere 166 sivil de yaralandı. 109 trüf mantarı toplayıcısı öldürüldü. 
Türk devlet çetelerinin kontrolü altındaki Rai, El-Bab ve Cerablus’ta: 3 çocuk öldü, 10 kişi de yaralandı.
Kuzeydoğu Suriye Özerk Yönetimi alanları: 11 kişi yaralandı.
Türk çetelerinin kontrol ettiği Giren Sipî ve Serêkaniyê’de 1 çocuk öldü 5’i de yaralandı. HAMA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.