Schneider Enerji’de grev

23 Ocak 2023 Pazartesi - 17:15

Birleşik Metal-İş Sendikası grevi

Birleşik Metal-İş Sendikası grevi

  • Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçiler, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle Kocaeli'de bulunan Schneider Enerji fabrikasında greve çıktı.

Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçiler, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle Kocaeli'de bulunan Schneider Enerji fabrikasında greve çıktı.

Birleşik Metal-İş, önceki gün Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji ve Hitachi işletmelerine bağlı 6 fabrikadan bin 400 üyenin greve çıkacağını duyurmuştu. Sendika, GE Grid Solutions ve Hitachi Energy ile greve saatler kala toplu sözleşme imzalarken, Schneider Enerji’ye greve başladı. 

Gebze'de Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (TOSB) bulunan Schneider Enerji fabrikasında greve çıkan işçiler, "Yaşasın sınıf dayanışması", "Krizin yükü patronlara", "Metal işçisi direnişin simgesi" ve "İş ekmek özgürlük" sloganları attı. "Bu işyerinde grev var" pankartını sloganlarla fabrikaya astı. Fabrika önünde konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No'lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, "İşverenin teklifi işçi arkadaşlarımızın taleplerini karşılamıyor" dedi.

Aydın'ın ardından konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "İnsanların alım güçlerinin düştüğü bu dönemde normal şartlarda evet denilecek şeyleri bile kabul etmiyorlar. İşçi arkadaşlarımızın yıllardır emeğiyle karşılığını aldığı ücretlerin bu kadar yıpratılmasının sorumlusu bugünkü iktisadi ve ekonomik modeli zorla bu ülkeye dayatanlardır. Bugünkü grevin müsebbibi de, siyasi anlayışın ve sermayenin bizi zorlamış olduğu koşullardır" diye konuştu.

Grev yasağının tarih olduğunu söyleyen Serdaroğlu, "Bekaert'te de gördük, yaşadık. Bazı şeylerin kararını verdikten sonra geri dönüşün olmayacağını bütün arkadaşlarımız biliyor. Artık 4653 sayılı iş yasası çöpe dönmüştür. Grev yasağı bu ülkede tarih olmuştur, Birleşik Metal işçisi onu çöpe atmıştır" dedi.

Enflasyon rakamları sahte

MESS ile uzlaşamadıklarını aktaran Serdaroğlu, "5 işletme ile ilgili gece gündüz saatlerce müzakereler yaparak yürüttüğümüz bu sözleşmede uzlaşmazlık noktasının en temel nedeni, bugünkü siyasal iktidarın yanlış ekonomik parametrelerle bizim önümüze gelmesi ve işverenlerin bunu kullanmasından kaynaklanıyor. Bir hükümetin, devletin görevi çatışma yaratacak ortam yaratmak değil, uzlaşmacı bir süreci ortaya çıkarmak, hakem olmaktır. Bunlar hakem olmuyor, sahte enflasyon rakamlarını ortaya koyuyor. Greve çıktığımızda da grev yasağıyla bizi istemediğimiz bir şeyi kabul etmeye zorluyor. Onun için anlaşamıyoruz, onun için 'Ne kadar verilirse verilsin yine benim kaybım var, üzerinde bir rakam istiyoruz' demek zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu.

İşçilere yine sordu

"Biz işçinin kabul etmediği hiçbir sözleşmeyi sendika olarak imzalamayız, kabul etmeyiz" diyen Serdaroğlu, "Sizin onay vermeniz gerekiyor. Bizim demokratik anlayışımız budur. Kötü bir rakam olmayabilir ama 'Benim kayıplarımı karşılamıyor' deniliyorsa orada işçi arkadaşlarımızın gelecekle ilgili yapmak istediği şeyler de hayata geçirilir, bu sendikanın geleneğinde vardır" dedi. Konuşmasının sonunda işçiye soran Serdaroğlu, "Türkiye kamuoyu önünde soruyoruz, tüm zorluklara rağmen hakkımızı almak için sonuna kadar mücadeleye var mısınız?" dedi. Üç kez "Varız" cevabını alan Serdaroğlu, "Yeni bir tarihi burada yazmaya başladık, hayırlı uğurlu olsun" diyerek tamamladı. KOCAELİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.