Seçim güvenliği istemiyorlar

  • DEM Parti’nin seçim güvenliğini ilgilendiren usulsüzlüklerin araştırılması için Meclis'e sunduğu araştırma önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

DEM Parti, seçim güvenliğini tehdit eden usulsüzlüklerin incelenmesi amacıyla Meclis'e araştırma önergesi teklifi sundu. Önergesinin gerekçesini açıklayan DEM Parti Şirnex Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, şunları söyledi: "Bu seçimde de seçim güvenliğinin esamesi okunmuyor. 2017 Anayasa referandumunda mevzuata aykırı olmasına rağmen mühürsüz oylar geçerli sayıldı. 24 Haziran 2018'de sandık taşımadan, sahte seçmenlere kadar bir sürü usulsüzlükler kabul edildi. 31 Mart 2019'da birçok ilde sahte seçmenler, tek bir adreste binlerce seçmen kaydedildi. Bitlis'te binden fazla sahte seçmen niye var? Şırnak'ta sahte seçmen niye var? Seçime 22 partinin girdiği bir yerde vali bir partinin mensubu gibi kapı kapı gezerek oy istiyor. Bugün eşbaşkanlarımızın geçtiği her il, ilçe, beldede yapılan her mitingimiz, halk buluşmamıza yoğun bir tecrit ve abluka altında giriyoruz."

Öneri üzerine söz alan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında seçim güvenliğiyle ilgili endişelerin arttığını belirtti. Kaya, seçimlerin adil bir şekilde yürütülmesi ve milli iradenin sandığa doğru yansıtılmasının önemine vurgu yaparak, kamu kaynaklarının siyasi parti propagandası için kullanılmasının yanlış olduğunu ifade etti. 

Oyun kurmayın

İYİ Parti Grubu adına söz alan Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun da şöyle konuştu: "Devlet kurumlarına olan güveni yitirdik, siyasi partiler olarak seçmen listelerini temin edip tek tek kontrol ediyoruz. Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası görevinizi hukuka ve meslek ahlakınıza uygun yapın. Kolluk güçleri ve yargı mensupları üzerinden oyun kurmayın."

Seçmen olarak kaydırıldı

CHP Grubu adına konuşan Kars Milletvekili İnan Akgün Alp de şunları dile getirdi: "Az oy farkıyla seçim sonuçlarının değiştiği Anadolu'nun bazı ilçelerine ve illere askerlerimizi ve polislerimizi seçmen olarak kaydırmak suretiyle o illerin ve ilçelerin seçim sonuçlarını değiştirmeyi umuyorlar. Bugün askerleri ve polisleri seçmen olarak kaydetmek suretiyle 'ordu artı AKP eşittir iktidar' denklemi kurmaya çalışıyorsunuz. Kars'a seçmen olarak kaydırdığınız 3 bin 500 askerimizi oy kullandıkları okul kapısında bekliyor olacağım ve onların gözlerine bakacağım. Hulusi Akar'ı bu işten vazgeçmeye davet ediyorum."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.