Seçim sonrası da denetleyeceğiz

Kadın Haberleri —

8 Mart/Foto:AFP

8 Mart/Foto:AFP

  • Kadın örgütleri, yerel yönetimlerin kent inşası ve kadın eksenli çalışmalarda kendileriyle ortaklaşması gerektiğini söyledi. Kadın Zamanı Derneği’den Fatmanur Çete, “Sivil toplum örgütleri, sadece seçim dönemi oy istemeye geldikleri bir yer değil. Kadınlarla birebir temas içerisinde olmalılar” dedi.
  • Mor Dayanışma’dan İrem Kayıkçı, “Belediyeleri ziyaret etmeye başladık, sürecin denetleyicisi olacağız” derken, Kırkyama Kadın Dayanışması’ndan Elif Baysal ise, “İnşa edilecek şey halkla planlanmalı. Kadınları, gençleri, işçileri, emeklileri bu işin bir parçası haline getirecek politika hepimize iyi gelecek” şeklinde konuştu.

Kadın örgütleri, seçimlerin ardından şehirleri yeniden inşa etmek, kayyumların kapattığı kurumları açmak ve örgütlenme alanlarını genişletmek için harekete geçti. Yerel yönetimlerden beklentileri ise ortak çalışma kapsamında şehirleri güvenli hale getirmek, kadın istihdamını arttırmak ve eğitimleri arttırmak.

Kadın Zamanı Derneği yönetiminden Fatmanur Çete, seçim sonuçlarının kadınları umutlandırdığını, kadın belediye başkanı ve eşbaşkan sayısının artmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

 

Kadın Zamanı Derneği yönetiminden Fatmanur Çete

 

Her adım birlikte atılmalı

Jinnews’ten Rozerin Gültekin’e konuşan Çete, belediyelerin yapması gerekenleri sıraladı: “Seçilen kadınlar gerçekten kadın bakış açısına sahip mi, bilmiyoruz. Meral Akşener ve Tansu Çiller de kadın siyasetçi. İstanbul, kadınlar için güvenli bir kent değil. Kadınlar gece sokakta rahat gezemiyor, onun için kenti güvenli hale getirmek gerekiyor. Mahallelerde kadınlarla belediyenin birebir temas içerisinde olmasını istiyoruz. Mahallelerde kooperatifler kurulabilir, kreş hizmetinin sağlanması gerekiyor. Kooperatif örneğini önceki dönemlerde Diyarbakır’da yaşadık. İstanbul’daki belediyeler Amed Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşıp geçmişte uyguladıkları projeleri hayata geçirebilirler. Önümüzdeki günlerde belediyeleri ziyaret edeceğiz. Sivil toplum örgütleri, sadece seçim dönemi oy istemeye geldikleri bir yer değil. Kadın dernekleriyle ortaklaşmaları gerekiyor. Atölyeler, paneller, eğitim çalışmaları, istihdama yönelik projelerin yapılması gerekiyor.”

Samandağ örnektir

“Ekmek kavgası seçimi belirledi” diyen Mor Dayanışma üyesi İrem Kayıkçı, demokrasi özlemi olan ve artık bir şeylerin değişmesine inanan kadınların öfkeyle sandığa gittiğini söyledi.

“AKP-MHP faşizmine karşı ciddi bir öfkenin yansımasıyla beraber önümüzdeki süreci değiştirecek dinamiklerden bir tanesi kadın hareketi olduğunu gördük. Daha fazla kadın belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarları görmüş olsak da birçok il ve ilçede kadın kotası arttırılmadı. Örgütlü olduğumuz Hatay Samandağ’da değişim ittifakının tek kadın örgüt bileşeni olarak farklı bir deneyim yaşadık. Samandağ’da hem yerel yönetimlerdeki politikaları belirlemeye hem de toplumsal cinsiyet eşitlikçi ve kadın özgürlükçü kentleri yönetmeye beraber aday olduk.”