Senaristlerden sansüre karşı bildiri

Kültür/Sanat Haberleri —

26 Temmuz 2020 Pazar - 16:38

Netflix için yapılan ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ isimli dizinin çekimler başlamadan bir gün önce iptal edilmesi ile gündeme gelen sansür girişimine karşı SenaristBir, bildiri yayımladı.
Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SenaristBir), Türkiye’deki sansüre karşı bildiri yayımladı. Bildiride şu ifadelere yer verildi: ’’Hayatta hangi karakterler varsa, eserlerimizde de onlar olacaktır. Hiçbirini dışlamayacağız. Sansür; yapısı gereği düşünce özgürlüğünü engelleyen, her türlü etnik, dinsel, cinsel kimlikleri izole ederek bireyler arasındaki uzlaşma olanağını yok eden bir olgudur. Asla kabul edilemez.
Biz senaryo yazarları; inanıyoruz ki, kötü senaryoların doğuracağı sakıncalar sansür ile değil, iyi senaryolar ile giderilir. En kötü senaryo bile en iyi sansürden daha dürüsttür.”

Ne olmuştu?

Online film izleme platformu Netflix’in Türkiye yapımı dizisi ‘Şimdiki Aklım Olsaydı‘ ekranlara gelmek için hazırlanıyordu. Ancak dizinin çekimlerine 1 gün kala içerisinde eşcinsel karakter bulunduğu için iptal edildi. İlk başlarda internet ortamında dolaşan bu bilgi daha sonra Netflix’e yakın bir kaynak tarafından da doğrulandı.

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.