Şengal’den Mektuplar

Kadın Haberleri —

"Şengal’den Mektuplar" filminden kare

  • 74’üncü Ferman’ın 9’uncu yılında, acıları tazeliğini koruyan savaşın izleri, Şengal’den Mektuplar filminde karşımıza çıkıyor. Filmin yapımcısı Çiğdem Roj, kendileri için zorlu olan film yolculuğunun, bölge halkı sayesinde umutlu bir yolculuğa dönüştüğünü anlatıyor.

MAHİR FIRAT FİDAN

DAİŞ ve destekçisi çetelerin, Şengal’i işgal etmesinin ve ardından Êzîdîlere yönelik soykırımı başlatmasının üzerinden 9 yıl geçti. 3 Ağustos 2014 ise tarihe “74’üncü Ferman” olarak yazıldı. İşgalin hemen ardından gelişen soykırımla beraber kadınlar köleleştirildi ve binlerce Êzîdî kadının izine bir daha rastlanmadı. Soykırım devam ederken Şengal, HPG ve YJA Star savaşçılarının başlattığı hamle ile özgürleştirildi. Suriye Demokratik Güçleri (QSD) savaşçıları da DAİŞ’e karşı operasyonlarda yer alırken, soykırımın hemen ertesinde kurulan YBŞ ve YJŞ güçleri de topraklarının özgürleştirilmesi operasyonuna katıldı.

13 Kasım 2015’te Şengal kent merkezi DAİŞ ve destekçi çetelerden tamamen temizlendi. Şengal özgürleşirken hem acının hem de direnişin beraber yaşandığı bir 21’nci yüzyıl destanına sahne oldu ve bu süreçte birçok hikayenin tohumu toprağa düştü.

 

Çiğdem Roj

 

‘Şengal’den Mektuplar’ anlatıyor fermanı…

Yaşandığı gibi anlatılması güç olan bu hikayeler Dersim Zerevan’ın yönetmenliğini yaptığı “Şengal’den Mektuplar” filmine yansıdı. 6 bölümden oluşan film, Şengalli 6 kadının dilinden aktarılıyor. Şengal’de doğrudan olayların yaşandığı yerlerde çekilen film, Rojava Film Komünü, Kürt Sinemacılar Şirketi Nujiyan Film Prodüksiyon tarafından, İtalyan şirket FAR out FILMS’in ortaklığı ile yapıldı.

3 kişi şehit düştü

Film, şimdiye kadar Rûpelên Sor ve Jiyana Min Her Tim Şer bû film ve belgesellerini çeken tamamıyla kadınlardan oluşan Kevana Zêrîn’e bağlı kadın sinema ekibi KEZÎ Sinema Kolektifi tarafından çekildi. Filmin çekimlerinden hemen sonra filimde emeği olan Heval Öcalan Serêkaniyê hamlesinde, Heval Dilo, Tiltemir Serêkaniyê’de ve Heval Hejar ise Xabûr hamlesinde şehit düştü. Şengal soykırımının 9’uncu yıl dönümünde, “Şengal’den Mektuplar”ı filmin çekimlerinde yer alan, ayrıca filmin yapımcısı olan Çiğdem Roj gazetemize konuştu.