Şeva Xîzê’ye ödül

Kültür/Sanat Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 13:50

  • Ali Ergül'ün yönetmeliğini yaptığı "Kumun Gecesi - Şeva Xîzê" belgeseli Berlin Bağımsız Film Festivali'nde "En İyi Belgesel" ödülüne değer görüldü.

Ali Ergül'ün yönetmeliğini yaptığı "Kumun Gecesi - Şeva Xîzê" belgeseli Berlin Bağımsız Film Festivali'nde "En İyi Belgesel" ödülüne değer görüldü. Ali Ergül belgeselde silikozis hastalığına yakalanan işçilerin hikayesini anlatıyor.
Ergül, çektiği belgeselle Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay köyünde silikozis hastalarının yaşamlarına odaklandı.
Ergül yapımını "Kumla boğulup toprağa gömülen emekçilerin hikâyesini anlattığımız filmimiz" sözleriyle anlatıyor.
Ali Ergül, 7 Mayıs 1981'de Batman'ın Mêrîna köyünde doğdu. 2005 yılında Dicle Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2004-2005 yılları arasında Risk Altındaki Çocuklara yönelik çalışmalarda yer aldı. Aynı dönemde Çocuklar Aynı Çatı Altında Derneğinde (ÇAÇA-DER) gönüllü ve yönetici olarak görevler aldı. 2008 yılından itibaren farklı televizyon kanalları için hazırlanan belgesellerde koordinatör ve yönetmen olarak yer aldı. Çeşitli reklam filmlerinde metin yazarlığı ve yönetmenliği görevlerini üstlendi. Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'na karşı verilen mücadele ve barajın ortaya çıkaracağı tahribatla ilgili belgesel çalışması "Suyun Ölüm Tarihi", "1,5 Metre / Bisikletlinin Trafikte Yaşam Hakkı" gibi filmleri bulunuyor. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.