Şîlan Goyî şehit düştü

20 Ekim 2021 Çarşamba - 17:18

 Şîlan Goyî (Taybet Bilen)

Şîlan Goyî (Taybet Bilen)

  • YJA Star’ın öncü komutanlarından Şîlan Goyî’nin hem tedavi olmak hem de ailesini ziyaret etmek için Mexmûr’e giderken yapılan hava saldırısında şehit düştüğü açıklandı.

YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, komutan Şîlan Goyî’nin (Taybet Bilen) şehadetini duyurdu.

Komutanlık tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, hiçbir ahlaki ilke ve değer tanımayan Türk devletinin, yaralı olduğu için hem tedavi olmak hem de ailesini ziyaret etmek için 8 Ekim’de Mexmûr’a gitmeye çalışan YJA Star’ın öncü komutanlarından Şîlan Goyî’nin şehit düştüğü bildirildi.

Goyî aşiretinin hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp ihaneti kabul etmeyerek kendi cennet topraklarından koparılmayı dahi göze aldığı ve yüzlerce evladını bu mücadelede şehit verdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar ifade edildi: "Şîlan Goyî arkadaşımız da bu yiğit ve cesur yürekli şehitlerimizden biridir. Mücadeleye ilk günden itibaren kendisine bir misyon biçerek katıldı. 2003’te Botan topraklarına doğru özgürlük yolculuğuna çıktı. Daha sonrasında savaşın en yoğun yaşandığı Kobanê direnişinde komuta düzeyinde yer aldı, burada ağır yaralanmasına rağmen tedavisi tamamlanmadan tekrardan savaş alanlarında yer aldı. En son Garê Saha Komutanlığı’mızda yer alarak Garê zaferini komuta etti.

Her zaman kendisini eğitmeye, okumaya ve yazmaya önem verdi.
Günlüğünü hiçbir zaman elinden düşürmedi.

İnatçı, gururlu ve onurlu duruşuyla amaç ve hayallerinin peşinden gitti; kendisi ve amaçlarıyla arasında tutarlı bir bağ kurdu. Her zaman kendisini eğitmeye, okumaya ve yazmaya önem verdi. Günlüğünü hiçbir zaman elinden düşürmedi. Yeri geldiğinde silahını, yeri geldiğinde de kalemini çok etkili kullanan bir komutandı.

Yaralanmasından kaynaklı fiziki zorluklara rağmen asla kendi zorlanmalarını gündeme koymadı, buna tenezzül etmedi.

YJA Star çalışmaları içerisinde ideolojik, askeri, örgütsel ve siyasi yönleriyle kendisini bütünlüklü yeni dönem kadın komutanlığı düzeyine ulaştırdı.

Yoldaşları olarak Şîlan arkadaşımız gibi özlü, iddialı, inançlı ve zafer hırsıyla dolup taşan bir genç yüreği tanıdığımız için, daha sonrasında onun gelişim adımlarına, komutanlaşmasına tanıklık ettiğimiz ve omuz omuza verip mücadele yürüttüğümüz için kendimizi şanslı hissediyor ve Şîlan arkadaşın intikamını mutlaka alacağımızın sözünü veriyoruz.”   BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.