SİNDİREMEYECEKSİNİZ!

Kadın Haberleri —

28 Ocak 2021 Perşembe - 17:15

  • Birçok kentte protesto eylemleriyle Gökkan’ın serbest bırakılmasını isteyen kadınlar, “Yeni yaşamın inşası için mücadele eden TJA’yı sindiremeyeceksiniz” dedi. 

HABER MERKEZİ

Gökkan’ın tutuklanması Türkiye ve Kürdistan’ın birçok merkezinde kadınlar tarafından protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve TJA, HDP Kayapınar ilçe binası bahçesinde açıklama yaptı. Açıklama öncesi etrafları çok sayıda zırhlı araçla ablukaya alındı.

“Hebûna Jinê hebûna jiyanê ye” pankartının açıldığı açıklamada konuşan TJA Aktivisti Beritan Önen, “Yeni yaşamın inşası için mücadele eden TJA’yı sindiremeyeceksiniz” dedi. 

83 kez gözaltı, 200 soruşturma

Önen, Gökkan’ın siyaset hayatı boyunca hakkında en az 83 kez gözaltı ve 200 soruşturma açıldığını kaydetti.

AKP-MHP iktidarının Kürtlere ve kadınlara yönelik düşman hukukuna her gün bir yenisinin eklendiğini söyleyen Önen, “İktidar bir taraftan kadınlara ve kazanımlarına dönük saldırılarına devam ederken diğer taraftan kadın özgürlük mücadelesi yürüten Kürt kadın hareketini de hedefine koymaktan geri durmamaktadır” diye belirtti.

Gökkan’ın ömrünü kadın özgürlük mücadelesine adadığına değinen Önen, “Gökkan’ın kadın mücadelesi erkek egemen iktidar tarafından terörize edilmeye çalışılmaktadır. Gökkan kadın özgürlük mücadelesi yürüten bir kadın hakları savunucusu, aktivisti ve Türkiye’de bütün kurumların yakından tanıdığı bir arkadaşımızdır. Kopyala-yapıştır iddianamelerinizde bir ‘suç’ kurumuymuş gibi gösterilen TJA da, kadınların bin bir emek ve mücadeleyle var ettiği bir kadın kurumudur” ifadelerini kullandı.


TJA’yı sindiremeyeceksiniz

TJA’nın, demokratik toplumun inşası için mücadele eden bir kadın kurumu olduğunu aktaran Önen, “TJA ataerkil sisteme karşı sizin korktuğunuz anasoylu sistemi hayata geçirmeyi hedefleyen ve bunun mücadelesini veren, kadınların örgütlendiği bir kurumdur. İşte bu yüzden korkuyorsunuz! Ama biz kadın düşmanı politikalarınıza yabancı değiliz. Kadına yönelik erkek devlet şiddetine karşı boyun eğmeyen kadın özgürlükçü paradigması ile yeni yaşamın inşası için mücadele eden TJA’yı sindiremeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

Önen, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bizler buradan bir kez daha sesleniyoruz. Kadın özgürlük mücadelesi değil, kadın katilleri, tacizciler, tecavüzcüler, istismarcılar yargılanmalıdır. Bunları koruyanlar, aklayanlar yargılanmalıdır. Kadın düşmanı politikalarınız değil örgütlü kadın mücadelemiz kazanacaktır. Ayşe Gökkan ve Zeynep Ölbeci derhal serbest bırakılmalıdır.”