Sistem içindekiler bizden değildir

Kerboran

Kerboran

  • Kerboran'da Orhan Doğan’ın ismini parktan söken AKP'linin 'ben Kürt’üm' dediğini belirten DEM Parti Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Türk partileri içindeki 'Kürt kökenli'lere seslendi: "Hadi oradan! Bizi yok sayan, 'Kürt yoktur' diyen bir sistem içinde aday olan hiç kimse bizden değildir. Bizden olan buradadır."

Kerboran'da halk buluşmasına katılan DEM Parti Eşbaşkanı Bakırhan, "Kürt halkı, iradesini çalmaya çalışanlara, katliam v eyok saymalara gereken cevabı 31 Mart’ta sandıklarda verecektir" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Cuma günü Elkê ve Qileban ilçelerinde halkla bir araya gelen Bakırhan, önceki gün Şirnex merkezde İl binası önünde düzenlenen halka buluşmasına katıldı. Ardından Cizîr'e geçen Bakırhan ve beraberindekiler, Çemkûrk (Nur) Mahallesi'nin Botaş Caddesi'nde zılgıt ve alkışlarla karşılandı. Bakırhan'ın dünkü programı ise Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) ilçesiyle başladı. Bakırhan ve beraberindekiler, Deywan Mahallesi girişinde partililer tarafından karşılandı. Partililer, daha sonra uzun bir araç konvoyuyla kent merkezinde seçim turu attı. Yurttaşlar, zafer işaretleriyle partilileri karşıladı. Partililer, daha sonra büro açılışının yapıldığı yere geçti. Eşbaşkan Bakırhan, Kerboran'ın direniş ve isyan kenti olduğunu söyledi. "31 Mart’ta Kerboran halkı bu Kürt düşmanlarından hesap soracaktır” diyen Bakırhan, 20 yıl önce kente yaptığı ziyareti hatırlattı. Bakırhan, "O zaman geldiğimizde kadın arkadaşlarımız bizi karşılamıştı. Büyük bir baskı ortamı vardı, şimdi olduğu gibi. Büyük bir zulüm vardı. 20 yıl önce bizi seçen ve karşılayan kadın arkadaşlarımıza bir kez daha saygılarımı iletiyorum. Siz kadın arkadaşlar, ‘Jin jiyan azadî' diyerek Rojava’yı özgürleştirdiniz. Kürtlerin en temel direği olduğunuz" diye konuştu. 

 

 

Doğan ve Gezer anıldı

Orhan Doğan ve Garibe Gezer'i anan Bakırhan, "30 yıl önce Kerboran’da 7 çocuk katledildi. 7 çocuğun katledilmesini vicdanına yedirmeyen ve bilgileri veren uzman çavuşu da yakarak katlettiler. Dargeçit JİTEM Davası olarak devam eden bu dava, cezasızlıkla sonuçlandı. Kürt dilini ve iradesini yok sayan bu sistem, Kürt’ü, emekçiyi katledenleri ödüllendirdi. Kerboran failli meçhullere boyun eğmeyerek kendi partisini selamladı. 31 Mart’ta da Kürt halkının iradesini çalmaya çalışanlara gereken cevabı sandıklarda verecektir. Bu katliamların, yok saymaların cevabını sandıklarda verecektir” dedi. Bakırhan, partinin Belediye Eşbaşkan adaylarından Asya Gezer’e işaret ederek, "Garibe’nin (Garibe Gezer) anısına saygıdan dolayı da olsa Asya arkadaşımıza onurlu halkımız sahip çıkmalıdır" dedi. 

Kürt'tür diyebilir miyiz?

İktidar yetkililerinin "Kürt meselesi yoktur" yönündeki sözlerine tepki gösteren Bakırhan, şöyle devam etti: "Kürt meselesi, Kerboran’da katledilen 7 candır. Kerboran'da kardeşlerinin kemiklerini kuyularda 40 yıldır arayan halkın yaşadıklarına bakarak nasıl bir sorun olduğunu anlayacaklar. Kerboran’ı kaçak seçmenle elimizden aldılar. Bir önceki seçimi aldılar. Şimdi aynı yöntemi yapıyorlar. Belediye başkanı ne yaptı? Bütün ömrünü Kürt halkının demokratik mücadelesi için veren sizin yoldaşınız olan Orhan Doğan parkının ismini değiştirdi. Bu belediye başkanına Kürt’tür diyebilir miyiz? Orhan Doğan’ın ismini parktan sökecek, dışarıdan bir isim vereceksin ve 'ben Kürt’üm' diyeceksin. Hadi oradan!"