Sokak çetesi gibi saldırmışlar

  • Nusaybin'de geçen yıl ulusal kıyafet giydikleri gerekçesiyle iki kişiyi darp eden 4 Polis Özel Harekat (PÖH) elemanı hakkında üç ay sonra dava açıldı.

 

VOA'dan Mahmut Bozarslan'ın haberine göre; aç ay sonra dava ile sonuçlanan soruşturmaya konu olan polis işkencesi, Mardin’in Nusaybin İlçesinde meydana geldi. Dicle Mahallesi'nde yürüyen ulusal kıyafet giymiş H.G. ile B.K, özel harekat polisleri tarafından durduruldu. Polisler iki arkadaşa giydikleri kıyafetler nedeniyle tepki göstererek, darp etti. İki arkadaş olayın ardından savcılığa giderek şikayetçi oldu. Bunun üzerine Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda savcılık iddianame hazırlayarak dava açılmasını istedi. Savcının hazırladığı iddianamede, olay şöyle özetlendi: "Dosya kapsamında mevcut kamera görüntülerinden ve bu kamera görüntüleri hakkında düzenlenen görüntü inceleme tutanağından; şüpheliler Murat, Fatih ve Ali'nin mağdurları darp ettiklerinin, bu esnada da diğer şüpheli Naim'in etrafı kontrol ettiği anlaşıldı.”

Savcılığın delilleri topladıktan sonra yaptığı değerlendirmede, polislerin yetkilerini kötüye kullandıklarına dikkat çekildi. Savcı, iddianamede şu görüşlere yer verdi: “Mağdur Hüseyin Gökalp hakkında düzenlenen kati hekim raporunda mağdurun vücudunda darp cebir izine rastlanılmadığı belirtilmiş ise de, mağdurlar Hüseyin ve Baran'ın birbirleri ile uyumlu beyanları, şüphelilerin orantılı güç kullandıklarına dair savunmaları, kamera görüntüleri ve tüm kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, şüphelilerin mağdur Hüseyin'i fikir ve eylem birliği içerisinde kafa atmak ve tekme ile vurmak suretiyle iştirak halinde yaraladıkları, eylemlerini kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle gerçekleştirdikleri anlaşılmakta.”

İddianamede ayrıca polislerin eylem birliği içinde gerçekleştirdiklerine vurgu yapılarak, “Mağdurların beyanları, mağdur Baran'ın ibraz ettiği fotoğraflar, kamera kayıtları, şüphelilerin tevil yollu ikrar içerir savunmaları, mağdur Baran beyanları ile uyumlu kati hekim raporu ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, şüphelilerin mağdur Baran'ı fikir ve eylem birliği içerisinde tekme atmak ve silahtan sayılan cisim ile bacağına bastırmak suretiyle iştirak halinde silahla basit nitelikte yaraladıkları, eylemlerini kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle gerçekleştirdikleri anlaşılmakta” denildi.

Savcı şüphelilerin “kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle silahla basit yaralama” suçundan ikişer kez cezalandırılmasını istedi. Nusaybin Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edildi. Sanık polisler gelecek ay hakim karşısına çıkacak.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.