Sol Parti Eşbaşkanı Wissler: Newroz pîroz be

Dünya Haberleri —

18 Mart 2022 Cuma - 17:28

Janine Wissler/foto: wikipedia

Janine Wissler/foto: wikipedia

  • Alman Sol Parti Eşbaşkanı Janine Wissler yayınladığı mesajda Newroz bayramını kutlayarak “Güzel ve barışçıl bir Newroz diliyorum. Newroz pîroz be” dedi. Almanya’da Kürtlerin kriminalize edilmeye çalışıldığını ve buna karşı Kürtlerle dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Türkiye’ye silah satılmamalı

Türk devletinin de yıllardır Kürtlere yönelik savaş yürüttüğünün altını çizen Wissler şöyle dedi: “Erdoğan’ın siyasetini görmezden gelemeyiz. Efrîn’i işgal etti ve muhalefeti bastırıyor. Buradaki insan hakları ihlalleri ve savaş suçları açıkça tanımlanmalı. Bu yüzden Türkiye’ye silah gönderilmemeli. NATO üyesi Türkiye insan haklarını ihlal ederken, Suriye’de yürüttüğü savaşı görmezden gelmemek lazım.”

Kürtler kriminalize ediliyor

Wissler, Almanya’da da Kürtlerin kriminalize edilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Bu politikaya karşı mücadele eden Kürtlerle dayanışıyoruz. Kürtler hem ırkçılık ve tek tipleştirmeyle, hem de devlet eliyle, dernekleri ve örgütlenmeleri yasaklanarak ayrımcılığa uğruyor. Bunun hemen sonlandırılması lazım” çağrısı yaptı.

Sol Parti Eşbaşkanı Janine Wissler mesajının sonunda ise Almanya’daki kutlamalara atıfta bulunarak “Güzel ve barışçıl bir Newroz diliyorum. Newroz pîroz be” dedi. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.