Sol Parti'de olmak için çok neden var

Dünya Haberleri —

17 Ağustos 2021 Salı - 20:30

Mizgin Çiftçi

Mizgin Çiftçi

  • Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak seçimlerde Sol Parti’nin Niedersachsen (Aşağı Saksonya) adayı olan Mizgin Çiftçi, parlamentoda ezilen tüm kesimlerin sesi olmak istediğini söyleyerek, herkesi Sol Parti’ye oy vermeye çağırdı.

 

NİHAL BAYRAM/MAİNZ

Almanya’da 26 Eylül’de Federal milletvekili seçimleri gerçekleşecek. Sol Parti’nin (Die Linke) Niedersachsen adaylarından biri Kürdistanlı Mizgin Çiftçi.

Türkiye’deki baskılar nedeniyle 30 yıl önce Almanya’nın Bremen kentinin Osterholz-Scharmbeck kasabasına yerleşen Kürt bir ailenin üyesi olan Çiftçi, Sol Parti’yi neden tercih ettiğini şu sözlerle ifade etti: ”Sol Parti; işçilerin, gelirsizlerin, göçmenlerin, emeklilerin sorunlarıyla ilgilenen bir parti. İşçi bir aileden gelen bir Kürt olarak bu partiye katılmam doğal olarak gelişti. Sol Parti, aynı zamanda Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkını savunan ve Almanya’daki partiler arasında Erdoğan diktatörlüğüne karşı duran tek parti. Yani bir Kürt olarak Sol Parti’de siyaset yapmak için fazlasıyla neden var.”

İnsancıl bir mülteci siyaseti

Göç politikalarına ilişkin hedeflerini sorduğumuz Mizgin Çiftçi şunları belirtti: “Almanya bir göç ülkesi. Bunu tutucular ve sağcılar kabul etmek zorunda. Almanya'da göç bir gerçekliktir. Ve bu gerçekliği hiç bir hükümet durduramaz. Ben, demokratik ve kucaklayıcı bir toplum için mücadele etmek istiyorum. Bundan dolayı insancıl bir mülteci siyaseti ve yön değişikliği için çaba sarf ediyorum. Önce Akdeniz'de ölümleri sonlandırmamız gerekiyor. İnsancıl çalışma yürüten sivil deniz kurtarma örgütlerini desteklememiz gerekiyor. Aynı zamanda insanların kaçış nedenlerini önlemek zorundayız. Avrupa Birliği, insanların geçim kaynaklarını mahvetmeyi bırakmalı ki insanlar ülkelerini terk etmek zorunda kalmasın.”

Almanya’nın Kürt politikası değişmeli

Almanya’nın Kürt politikasının da değişmesi gerektiğini ifade eden Çiftçi, “Almanya’nın Türkiye'ye silah ihracatını durdurması, Erdoğan ile yapılan mülteci anlaşmasını sonlandırması ve şantaja yer vermemesi gerekiyor” dedi. Ayrıca PKK yasağının kaldırılması gerektiğini kaydeden Çiftçi, Rojava Özerk Yönetimi’nin de Almanya tarafından tanınması gerektiğini sözlerine ekledi.

5 yılda vatandaşlık hakkı verilmeli

Almanya’nın 2015 yılına kadar geçerli olan mültecileri kabul etme programlarını (Aufnahmeprogramme) yeniden hayata geçirmesi gerektiğine inandığını dile getiren Çiftçi “Ayrıca göçmenlere oturma ve çalışma izni verilmeli, vatandaşlık hakkı ise en fazla beş yıl sonra herkese tanınmalı. Toplumun yüzde 14'ü Almanya'da çalışmalarına, vergi ödemelerine ve çocuklarını burada büyütmelerine rağmen oy kullanma hakkından mahrum” diye belirtti.

Hem parlamentoda hem sokakta

Bütün değişimlerin parlamento üzerinden yapılabileceği algısının doğru olmadığa da vurgu yapan Mizgin Çiftçi, toplumda bir şeyleri değiştirebilmek için insanların, birleşerek sokaklara çıkması gerektiğini söylüyor. Çiftçi, “Sol Parti olarak hem parlamento dışında hem de parlamento içinde beraber mücadele etmeliyiz” diyor.

Çiftçi, seçilmesi halinde milletvekili olarak bu mücadeleleri parlamentoya taşıyacağını ve bu taleplerin hayata geçirilmesi için çaba sarf edeceğini söyledi. Parlamentoda ezilen tüm kesimlerin sesi olmak istediğini belirten Çiftçi, herkesi Sol Parti’ye oy vermeye çağırdı.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.