Karabağ'da ilhak anlaşması

Dünya Haberleri —

10 Kasım 2020 Salı - 23:05

  • Ermenistan ile Azerbaycan arasında Rusya’nın arabuluculuğu ile Karabağ anlaşması imzalandı. Karabağ’ın büyük bölümünün ilhak edilmesini içeren anlaşma, Türk devleti tarafından ‘coşku’ ile karşılandı.

 

Ermenistan ile Azerbaycan arasında 26 Eylül tarihinde Karabağ’da başlayan çatışmalar Rusya-Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanan bir anlaşma ile sonlandırıldı. Anlaşmada Karabağ’ın statüsü belirsiz kalırken, Ermenistan kontrolündeki bazı bölgeler Azerbaycan’a teslim edilecek.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Karabağ’da 26 Eylül’den beri devam eden savaşın sonlandırılmasını içeren bir ateşkes imzalandığını duyurdu. Bu anlaşmanın “son derece acı verici” olduğunu ifade eden Paşinyan savaşın dün gece 01:00 itibari ile sona ereceğini bildirdi. Paşinyan, kararı askeri durumun derin analizi sonrası aldığını aktarırken, "Bu ne galibiyet ne de mağlubiyettir” diye konuştu. “Çok zor bir karar” vermek zorunda kaldığını kaydeden Paşinyan, “daha fazla insanın yaşamını yitirmesini istemediğini” söyledi.

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı da Karabağ konusunda ülke yönetiminin kararlarını yerine getireceklerini açıkladı ve "Askeri-siyasi liderliğin kapsamlı bir analize dayalı olarak aldığı kararları savunuyoruz ve uygulamakla mükellefiz. Akan kanı durdurmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Anlaşmada neler var?

* Şimdiye kadar Ermenistan kontrolünde bulunan Ağdam ve Gaza, Laçin bölgesindeki alanlar Azerbaycan’a teslim edilecek.

* Karabağ'daki temas hattı boyunca 1,960 Rus askeri konuşlandırılacak. Rus güçleri bu hatta 5 yıl kalacak.

*Tarafların, anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirip getirmediğini takip edecek bir ateşkes izleme merkezi kurulacak.

*Savaştan kaynaklı evlerini terk eden binlerce kişi Birleşmiş Milletler gözetiminde tekrar geri dönecek.

*Savaş esirleri, cenazeler karşılıklı olarak takas edilecek.

Ermenistan’da gösteriler

Anlaşmanın duyurulması ardından Ermenistan’da gösteriler düzenlendi. Başkent Erivan’da protestocular hükümet binasına yürüdü, camları kırarak içeri girdi. Başbakan’ın makam odasına kadar giren protestocular Paşinyan’ın istifasını istedi. 

İşgale ‘zafer’ dedi

Anlaşma sonrası büyük bir zafer edasıyla kameralar karşısına geçen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, öncelikli olarak savaşın başından beri Suriye’den kendilerine çete taşıyan, teknolojik destek sunan, birebir asker gönderen Türk devletine teşekkür etti. Aliyev, katliamcı ve işgalci politikaları ile dünyada nam alan Türk devletinin “bölgede barış gücü” olacağını iddia etti. 

Aliyev, “Bu anlaşmayı video konferans yöntemiyle üç devlet başkanı birlikte imzalamalıydık. Fakat son anda Ermenistan Başbakanı imtina etti. Bunu anlayışla karşılayabiliriz çünkü bu anlaşma Ermenistan'ın askeri yenilgisi anlamına gelmektedir. Paşinyan bu anlaşmayı kameralardan uzak bir yerde, korkakça imzalayacak. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir" değerlendirmesini yaparak Azerbaycan’da önümüzdeki 10 yıl daha Cumhurbaşkanlığını garanti altına almış oldu!

Ben oldukça statü olmayacak

Konuşmasında kibirli bir dil kullanan ve Karabağ üzerinde hak iddia eden Aliyev, kendisi iktidarda kaldığı müddetçe Karabağ’a bağımsız bir statü tanınmayacağını söyledi. Aliyev, "Bu anlaşmada Dağlık Karabağ'ın statüsü konusunda bir kelime bile yok. Peki nerede Ermenistan'ın talepleri. Dağlık Karabağ'a bağımsızlık verilsin diyorlardı. Onlara özerklik teklif ettiğimde kabul etmediler. Peki ne oldu Paşinyan? Herhangi bir statü söz konusu değil. Ben Cumhurbaşkanı olduğum sürece de olmayacak. Bu anlaşma ile büyük siyasi zafer elde ettik. Bu siyasi zaferimiz için askeri zaferimiz önemli rol oynadı. Ordumuzla gurur duyuyoruz. Bu tarihi anlaşmaya imza attığım için mutluyum. Kendi vatanımıza, Karabağ'ımıza, Karabağ'ın tacı olan Şuşa'ya döndüğümüz için mutluyum. Ebediyyen yaşayacağız bu topraklarda. Bundan sonra hiç kimse bizi o topraklardan çıkaramaz. Büyük gururla diyoruz ki Fuzuli bizimdir, Cebrail bizimdir, Zengilan bizimdir, Gubadlı bizimdir, Ağdam bizimdir, Laçın bizimdir, Kelbecer bizimdir, Şuşa bizimdir, Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan'dır" diye konuşarak Türk devletinin yayılmacı ve işgalci ruhundan nasıl feyz aldığını bir kez daha ortaya koydu.

Türklerin yer alması söz konusu değil

İlham Aliyev’in Türk devletinin “bölgede barış gücü” olarak yer alacağına dair açıklamasına Rusya’dan yalanlama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk askerlerinin Karabağ’da ‘barış gücü’ olarak yer almasına ilişkin herhangi bir anlaşma bulunmadığını söyledi. Peskov, “Anlaşmada Türk güçlerinin Karabağ’a yerleştirileceğine dair bir kelime dahi yer almamaktadır, üç taraf buna dair bir anlaşmaya varmamıştır” diye konuştu.

Şuşa’nın kontrolünü kaybettik

Öte yandan Karabağ başkanı Araik Arutyunyan, 7 Kasım’dan itibaren Şuşa’nın kontrolünü kaybettiklerini açıkladı. Arutyunyan, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Şuşa üzerindeki temel kontrolü 5 Kasım, tam kontrolü ise 7 Kasım itibariyle kaybettik. Vatanımızı kaybetmekte olduğumuzu ve mevcut insan kaynağımız ve teçhizatla savaşmamızın mümkün olmadığına inanmak istemedik” ifadelerini kullandı.

Türk yetkilerden ilhak coşkusu!

Karabağ’ın birçok noktasının Azerbeycan tarafından ilhak edilmesi anlaşmasına yönelik Türk devlet yetkililerden ‘coşkulu’ açıklamalar geldi. 

Meclis Başkanı Şentop, "Bayrak ve Ezan Karabağ'da yeniden yükseldi” derken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Karabağ Azerbaycan'dır. Türkiye bundan sonra da hem sahada hem masada Azerbaycan'ın yanında olacaktır" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter hesabından “Azerbaycanlı kardeşlerimizle tek millet, tek yürek olmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı. Savunma Bakanı Hulusi Akar da, "İşgal altındaki tüm toprakların Azerbaycan'a iade edilmesi sürecinde Azerbaycanlı kardeşlerimizle tek yürek olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.