Sudan’da görüşme öncesi çatışma

Dünya Haberleri —

Sudan'da Ordu ve HDK güçleri arasında çatışma Foto: AFP

Sudan'da Ordu ve HDK güçleri arasında çatışma Foto: AFP

  • Sudan’ın Nyala kenti çevresinde Cidde’de yapılması beklenen ateşkes görüşmeleri öncesi çatışmalar başladı. 16. Tümen Karargahı çevresindeki çatışmaların durdurulması için BM çağrı yaptı.

MUHAMMED EMİN YASİR

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) dün Güney Darfur eyaletinin yönetim şehri Nyala’daki bir askeri üs bölgesinde ağır silahlarla çatıştı. Çatışmalar, iki taraftan heyetlerin ateşkes müzakerelerine devam etmek üzere Suudi Arabistan'ın Cidde şehrine gitmelerinin beklendiği bir zamanda patlak verirken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sudan Özel Temsilci Yardımcısı ve Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkweta Salami, her iki tarafa da çatışmaları ve düşmanlıkları durdurma çağrısında bulundu.

Güney Darfur’un kontrolü için
Yerel kaynaklar, HDK'nın 16. Tümen Karargâhı’nı ele geçirmek ve Güney Darfur eyaletinin tamamını kontrol altına almak için iki gün boyunca ağır silahlarla saldırdığını, ancak Sudan ordusunun saldırıları püskürttüğünü aktardılar. Görgü tanıklarının ifadelerine göre 16. Tümen Karargâhı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda her iki taraftan da ölen ve yaralananlar olurken yerleşim yerleriyle ilgili hiçbir ayrım yapılmaksızın gerçekleştirilen karşılıklı bombardımanlar nedeniyle yüzlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ağrı bombardıman sürüyor
Ordu ve HDK arasındaki çatışmalarda çok sayıda sivilin öldüğüne ve yaralandığına dair bilgiler var. Yerel kaynaklar, Sudan Ordusuna ait 16. Tümen Karargâhı çevresinde ağır silahlarla çatışmalar yaşandığını ve ağır top atışları sonucu art arda güçlü patlamaların duyulduğunu bildirdiler.
HDK daha önce, HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’nun (Hımidti) kardeşi ve yardımcısı Abdurrahim Hamdan Dagalo'nun Nyala’dan çıkıp orduyu ve eski rejimin önde gelen isimleri yenme sözü verdiği bir video yayınlamıştı.
HDK'nın Nyala şehrini kuşatması ile başlayan çatışmalar kentin içine doğru yayılıyor. Çatışma bölgesinden uzaklaşmak isteyen kent sakinlerini evlerini terk ederek kırsal alanlara sığınıyor. ABD, HDK'ya Güney Darfur'daki ve başkent Hartum'da yerleşim bölgelerini hedef alan bombardımanları durdurması çağrısında bulunmuştu. HDK, ordu ile savaşmaya başladığı geçtiğimiz nisan ayının ortalarından bu yana Sudan ordusunun Darfur bölgesindeki en büyük askeri üslerinden biri olan 16. Tümen Karargahı’na saldırmaya devam ediyor. Nyala şehri, geçtiğimiz aylarda ordu ile HDK arasında şiddetli çatışmalara sahne oldu. Çatışmalar geriye yüzlerce ölü ve yaralı bırakırken, binlerce kişi de yerinden edildi. HARTUM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.