Suriye’de kolera salgını

Dünya Haberleri —

Suriye'de kolera salgını

Suriye'de kolera salgını

  • Kızılhaç Suriye’de deprem ile bozulan altyapının kolera vakalarının artmasına yol açtığını, yalnızca bir ay içinde 600 vaka tespit ettiklerini açıkladı.

6 Şubat’ta yaşanan iki büyük deprem ve ardından gelen onlaca sarsıntı ile tüm alt yapısını kaybeden Suriye’nin kuzeybatısında 600 kişiye kolera teşhisi kondu. Sağlık taramaları ve kayıtlarının parçalı ve bir birinden bağımsız yapıldığı Suriye’de kolera kaynaklı ölüm oranları bilinmiyor. Birleşmiş Milletler'e göre salgının başlangıcından bu yana Suriye genelinde yaklaşık 85 bin şüpheli kolera vakası görüldü ve 101 ölüm kaydedildi.

Dünya Doktorları Örgütü’nün Hollanda Direktörü Jasper Kuipers, bölgede son bir ayda en az 600 kolera vakasının tespit edildiğini ve iki kişinin de hastalık nedeniyle öldüğünü söyledi. Hollandalı yetkili, “Bu sadece buzdağının görünen kısmı” dedi.

Türk devleti sınırları içersinde ise inkar ve kabullenmeme geleneği devam ediyor. Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesindeki salgın riskine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Şu an, bilimsel olarak salgın anlamına gelebilecek bir veri söz konusu değil" dedi. Hollanda Kızılhaçı’na göre, kirli su kaynakları, bölgedeki insan sağlığı açısından büyük bir tehdit.

Deprem ivme kazandırdı

Dünya Doktorları Hollanda Temsilciliği’nden yapılan açıklamaya göre, geçen Ağustos ayında ortaya çıkan kolera salgının yaşandığı bölgede, Mereş merkezli depremler ardından durum daha da kötüleşti.

Kuipers, depremlerin içme suyu kaynakları ve kanalizasyonlara büyük hasar verdiğini belirterek, Fırat Nehri’nin de oldukça kirli olduğuna işaret etti.

Hollandalı yetkili, bu nedenle son bir ay içinde 600 kolera enfeksiyonu saptandığını ve iki kişinin de bu yüzden hayatını kaybettiğini söyledi. “Bu sadece buzdağının görünen kısmı” diyen Kuipers, muhtemelen bu sayının çok daha fazla olduğunu vurguladı. Suriye’nin kuzeyinde geçen Ağustos ayında ortaya çıkan kolera salgınında, Ocak 2023'e kadar 14 binden fazla vaka ve 60 ölüm saptandı.

Kuipers’e göre, deprem salgın hastalıklara karşı aşılama çalışmalarını olumsuz etkiledi. Zaten yetersiz olan aşılama iyice durdu.

Halep ve İdlib’de 230 sağlık personeli ile dokuz kliniği bulunan Dünya Doktorları’na göre, depremden önce koleraya karşı nüfusun sadece yüzde 20’si aşılanabildi. Örgüte göre, tedavi edilmeyen birinin koleradan kurtulma şansı yüzde 50 civarında. Kuipers, özellikle çocuklar ve yaşlıların tehdit altında olduğunu vurguladı. İDLİB

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.