Susturamazsınız, buradayız

Yurt Dışı Haberleri —

Kürt televizyonlarına polis baskını

Kürt televizyonlarına polis baskını

  • Belçika’daki Kürt basın kuruluşları Medya Haber ve Stêrk TV stüdyolarına, Fransa’nın talebi ile gece yarısı baskın düzenlendi. Kapıların kırıldığı, kabloların kesildiği, reji ve uplink’in zarar gördüğü baskın için prodüksiyon şirketi ile basın emekçileri “korsanvari”dir dedi.
  • Stêrk N.V, Roj N.V. ve Hivron N.V şirketlerinin prodüksiyon platosu olarak da kullandığı binanın önünde açıklama yapan her iki televizyonun yetilileri: “Bu saldırı Kürt halkının haber alma özgürlüğüne yapılmıştır. Bizi susturmaya yeltenen faşist odaklara şu mesajı veriyoruz; Biz buradayız.”

EREM KANSOY / DENDERLEEUW

Kürt televizyon kanallarının Denderleeuw kentindeki binaları 200’ü aşkın polis tarafından dün gece yarısı (23 Nisan) saat 01.30 civarında korsanvari biçimde basıldı. Baskına dair herhangi bir gerekçe gösterilmezken, gece boyunca televizyon yetkilileri ve emekçilerinin binaya girişine izin verilmedi. Kapılar balyozlarla kırıldı, bilgisayarlar başta olmak üzere yayın araçları ve materyaller tahrip edildi. Tavan aralarına kadar arama yapan polisler, binayı talan etti. Kütüphane dahi basıldı ve kitaplara el konuldu. 

 

 

Fransa’nın talebiyle gerçekleşti

Belçika’nın Het Laatste Nieuws (HLN) gazetesi Denderleeuw’da bulunan Kürt basın kurumlarına yönelik gece yarısı yapılan polis baskınını, “200'den fazla polis ve hatta tazyikli su” üst başlığı ile duyurudu. Gazete Savcılık açıklamasına dayandırdığı haberinde, pazartesiyi salıya bağlayan gece saat 1:30’da başlayan ve sabah 05:30’a kadar süren polis baskınının başka bir Avrupa ülkesinin talebi üzerine gerçekleştiğini duyurdu. HLN haberinde, “Denderleeuw'daki iki Kürt medya kuruluşunda aramalar gerçekleştirildi. Federal savcılığa göre bu, terörizmin finansmanı konusunda soruşturma yürüten başka bir Avrupa ülkesinin talebi üzerine gerçekleşti” denildi.

Sterk TV ve Medya News'in stüdyolarının hedef alındığını ve bunun normal uygulamaların dışına çıkılarak yapıldığını hatırlatan HLN 4 saat arama yapıldığını okuyucularına duyurdu. Belçika'da arama emirlerinin bir rutin uygulama olarak sabah saat 5 ile akşam 9 arasında yapıldığını hatırlatan gazete, “Terörizm bağlamında yapılan aramalar istisnadır” alt bilgisini geçti.

De Standaard gazetesi de Belçika Federal savcılığına dayandırdığı haberinde, “Savcılığa göre aramalar, Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) finansmanına ilişkin soruşturma yürüten Fransız Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı’nın (PNAT) talebi üzerine yapıldı. Ülkemiz de operasyona katılıyor. Fransa ve Avrupa Birliği açısından PKK bir terör örgütüdür. Belçika'da PKK terör listesinde değil” dedi.

Kenti ablukaya aldılar

Uplink odasının kapısını kırarak içeri giren Belçika polisi, içerideki aletleri de tahrip etti. Güvenlikteki görevlileri kelepçeleyerek yere yatıran polisler, şiddet uyguladı. Dört saate yakın binada kalan polisler, el koydukları malzemelerle birlikte stüdyodan ayrıldı. Baskın esnasında stüdyoların bulunduğu tüm kent, polislerce abluka altına alındı. Baskına 200'den fazla polis katılırken, kar maskeli ve sivil polisler de yer aldı.