Taşımalı 'seçmen' sandığı koruyacakmış!

Pasûr(Kulp)

Pasûr(Kulp)

  • Pasûr’da DEM Parti’nin seçmen listesi itirazını reddeden ilçe seçim kurulu, ilçeye getirilen taşımalı seçmenin jandarma olduğunu itiraf etti.

ASMİN BARAN / AMED

Yerel seçimlere kısa bir zaman kala Kuzey Kurdistan'ın birçok merkezindeki taşımalı seçmen hilesi sürüyor. Asker, polis, jandarma kayıtlarını yasa dışı olarak taşıyan, hatta hayali adres ve seçmen bile oluşturan iktidar, özellikle oy farklarının düşük olduğu kentleri hedef alıyor. DEM Parti tarafından yapılan itirazlar ise incelenmeden çeşitli bahanelerle reddediliyor.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Pasûr’da 2019'da yapılan yerel seçimlerde bin 757 farkla belediyeyi kazandı. Seçimlerin ardından belediyeye kayyum atanırken, yaklaşan yerel seçimler öncesinde ilçede yükselen seçmen nüfusu ise dikkatlerden kaçmadı. Kamu binalarına yüzlerce seçmen taşınırken, DEM Parti İlçe yönetiminin derlediği bilgilere göre; Ekim 2023'ten sonra ilçeye 2 bin 100 'seçmen' taşındı. 2 bin 100 kişiden  bin 952’si dört adrese kayıtlı görünüyor.

DEM Parti İlçe Örgütü, toplanan verilerin ardından İlçe Seçim Kurulu’na, askıya taşınan oylarda yaşanan artışa dair itirazda bulundu. Özellikle dört mahallede yaşanan artışa dikkat çeken DEM Parti, usulsüzlüğün giderilmesi ve kişililerin seçmen kaydının silinmesi talebinde bulundu. Yanıt ise gecikmedi. İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti’nin Turgut Özal, Uzunova, Zeyrek ve Hamzalı Mahallesi’nde askıya alınan listelere yaptığı itirazı reddetti. Buralarda yer alan kişilerin jandarma olduğu bilgisini veren İlçe Seçim Kurulu, bu kişilerin oy kullanmasının önünde herhangi bir engel olmadığını savundu.

Jandarmanın seçim günü, güvenliği ve emniyeti sağlamak için ilçede görevlendirildiğini savunan Kurul, ret kararında şu ifadelere yer verdi: “Uzunova, Zeyrek, Hamzalı mahallesi ile ilgili yapılacak tahkikatla ilgili Kulp İlçe Seçim Kurulu yazısının ekinde 923 seçmenin bulunduğu, bunların tamamının jandarma personeli olduğu, belirtilen adreslerin doğru olduğu, hizmet gereği farklı birim ve birliklerde görevli olduklarının tespit edildiği, personelin İl Jandarma Komutanlığı tarafından 26 Eylül tarihli .. yazılı sayısı ile 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak seçimlerde alınacak olan tedbirlerde görevlendirildiği ayrıca Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı emrinde seçim emniyeti ve güvenliğini sağlamak olası olaylarda zamanında ve yeterli kuvvet ile müdahale etmek amacıyla Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında görevlendirileceği belirtilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu kararında, ‘muhtarlık bölgesi askı listesinde kayıtlı olup, beyan ettiği adres bölgesinde geçici görevli bulunan güvenlik görevlilerinin oy kullanmalarına engel durum bulunmadığı’ 1085 kişinin Kulp İlçe Jandarma Komutanlığında görevli olduğu ve buna istinaden ikametlerinin belirtilen adreslerde olduğu ilgili tutanaklara yansımıştır.”

 

 

İrademize sahip çıkacağız

İtirazlarının hukuksuz bir gerekçeyle reddedildiğini vurgulayan DEM Parti Pasûr İlçe Eşbaşkanı Hekim Okut, güvenlik gerekçe gösterilerek ilçeye gönderilen ekiplerle seçimde hilenin önünün açıldığını belirtti. Hekim Okut, “2 bin 100 jandarma ekibi olmadan da burada seçim güvenliği sağlanabilir, ancak asıl amacın ne olduğunu bizler iyi biliyoruz. Oyun ve hilelerle belediyeyi almak istiyorlar. Kayyum atadıkları belediyeleri şimdi hile yoluyla almak için ellerinden geleni yapıyorlar. İrademize sahip çıkmaya devam edeceğiz. 31 Mart’a kadar köy köy, ev ve gezerek sandık çağrısı yapacağız” dedi.

 

* * *