Tatvan’a Kırgız seçmen

  • Tatvan’da kütükleri Erzurum, Çorum ve Kırgızistan olduğu öğrenilen 760 taşımalı seçmen tespit edildi. 

MEDİNE MAMEDOĞLU / BİTLİS

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 31 Mart 2019’da yerel seçimlerde belediyeyi 295 oy farkla ‘alan’ AKP, bu seçimler öncesi de hile hazırlıklarını sürdürüyor. İlçede bir mahalleye kütükleri Kırgızistan, Erzurum, Çorum ve Çankırı gibi yerler olan 760 taşımalı seçmen yerleştirildi.

Hatırlanacağı gibi 31 Mart 2019 seçimlerinde 295 oyla seçimi kaybeden HDP, 53 sandıkta geçersiz sayılan oylar için itiraz etti,  ancak İlçe Seçim Kurulu itirazı değerlendirmeden ve kesin sonuçlar açıklanmadan AKP’nin Tatvan Belediye Başkan Adayı Mehmet Emin Geylani, kentin bir çok noktasında billboardlara “Tatvan emin ellerde, teşekkürler Tatvan” afişleri asarak kendisini belediye başkanı ilan etti. HDP’nin geçersiz sayılan oylar için yaptığı itiraz ise reddedildi.

Daha sonra dört ayrı adreste 888 seçmen kaydedildiğini ortaya çıkaran HDP, seçimin iptali ve yeniden yapılması için YSK’ya olağanüstü itirazda bulundu. HDP Bitlis İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gücüm tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapılan itirazda, dört ayrı adreste 888 seçmenin kaydının bulunmasının "Hayatın olağan akışına aykırı olduğu" belirtildi fakat buna rağmen itiraz, YSK tarafından reddedildi.

Belediye borç batağında halka hizmet de yok

AKP’li Mehmet Emin Geylani, 5 yıllık süre zarfında belediyeyi borç batağına sürükledi. Belediye, yazın suyun, kışın elektriğin kesik olduğu ilçede, kurumlara olan borcunu ise borçla kapatmaya çalıştı. Bu süre zarfında ilçede ciddi bir çalışma yürütülmezken, yapılan tek çalışma ise hazır yollara yol eklemek oldu. Sayıştay denetçilerinin 2023 incelemesine göre; Tatvan Belediyesi borç batağında olan belediyeler arasında yer aldı. Yandaş iş birlikçilere giden ihaleler sonrası işçilerin ödemelerinin dahi yapılamadığı belediyede, borç stoku yasal limiti 124 milyon 75 bin TL olmasına rağmen 2022’de 295 milyon 452 bin 188 TL’ye çıktı.

Yine seçmen transferi

Bu koşullar altında 31 Mart günü sandığa gidecek olan Tatvan’da şimdiden seçim hileleri baş gösterdi. Kurdistan’ın birçok il ve ilçesinde seçmen taşıma olayları patlak verirken, bunlardan biri de Tatvan’da yaşandı. İlçe merkezinde, Kale Mahallesi Sorgun Kışlası 214 numaralı adreste 760 taşımalı seçmen tespit edildi. Konuya dair görüştüğümüz DEM Parti seçim görevlisi Cesim Başboğa, bilgiyi hem yerinde tespit ettiklerini hem de muhtarlık verileriyle de netleştirdiklerini söyledi.

Oyunlara müsaade etmeyeceğiz

Bir önceki seçimde yaşanan oy farkının bu şekilde kapatılmaya çalışıldığına dikkat çeken Cesim Başboğa, şöyle konuştu: “AKP’nin her seçim döneminde yaptığı hilelerden biri de bu. Bu hile ve oyunlara müsaade etmeyeceğiz. Uzun süredir hem Bitlis merkez hem de Tatvan’da bu oyunlar üzerinde yoğunlaştılar. Bizler bunun farkındayız ve takipçisi olacağız. Bu hilelere asla geçit vermeyeceğiz. İlçe seçim komisyonu olarak tespit ettiğimiz adreslere dair YSK’ya itirazlarda bulunacağız. Bizler irademize de oyumuza da sahip çıkacağız. Halk da bu oyunların farkında olsun. Seçime kadar köy köy sokak sokak çalışacağız. Tatvan halkının iradesi ve 90'lı yıllardan bu yana devam eden politik yapısı herkes tarafından bilinmektedir. Bizler bu süreçte hem kayyumlara hem de atanmış belediye başkanlarına gerekli cevabı vereceğiz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.