Tecavüzcünün beyanı esas alındı

Kadın Haberleri —

15 Eylül 2020 Salı - 15:58

  • Qoser’de yeğenine cinsel saldırıda bulunan Osman Ç., kendisine iftira atıldığını söylediği için serbest bırakıldı, kriminal laboratuvarından gelen rapor üzerine tutuklandı.

Temmuz ayında İsviçre’den Mêrdîn’in Qoser ilçesindeki akrabalarının yanına gelen 17 yaşındaki Z.Ç, amcası Osman Ç. tarafından sistematik cinsel saldırıya uğradı. İstismarı anlatmaması için de tehdit edildi. Ablasının durumu fark etmesi üzerine çocuk, intihar girişiminde bulundu.

İnkar etti, serbest bırakıldı

Hastaneye kaldırılan çocuk, tedavisinin ardından Osman Ç.’den şikayetçi oldu. 30 Temmuz’da gözaltına alınan Osman Ç., çocuğun kendisine iftira ettiğini öne sürdü.
Osman Ç., “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlaması ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik, “suçun vasıf ve mahiyeti, suç vasfının şüpheli aleyhine değişme ihtimali ve toplanan deliller”i gerekçe göstererek, Osman Ç.’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

İkinci kez intihara teşebbüs

Osman Ç.’nin serbest bırakıldığını duyan çocuk, bir kez daha intihar girişiminde bulundu. Bu sırada avukatların Osman Ç.’nin tutuklanması amacıyla karara itiraz dilekçeleri de reddedildi.
Aile fertleri çocuğun İsviçre’de yaşayan annesini arayarak şikayeti geri çekmesini isterken, hakaret ve tehditlerde bulunmaya başladı.

Rapordan sonra tutuklandı

Bir süre sonra çocuktan alınan DNA örnekleri ile Osman Ç.’den alınan DNA örnekleri Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderildi. Toplanan delillerde Osman Ç.’nin DNA’sı ile uyumlu meni bulunduğu ortaya çıktı. 14 Eylül günü gözaltına alınan Osman Ç., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Devletten güven alıyorlar

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’a konuşan çocuğun annesi, yasaklı olmasından dolayı Türkiye’ye gidemediğini belirterek, İsviçre’deki makamlara başvuruda bulunduğunu ve suçluların cezalandırılması için destek istediğini belirtti.
Osman Ç.’nin kardeşlerinin kendisini arayarak, şikayeti geri çekmesini istediklerini, tehdit ve hakaretlerde bulunduklarını dile getiren anne, “Kızım korktuğu için başta ses çıkartamamış. Korkutmuşlar kızımı. Beni de arayıp korkutmak istiyorlar. Devletle ilişkisi olan aile. Buna güvenerek, rahat rahat tehdit ediyorlar. Kardeşleri S. ve K. de olayı örtbas etmek için uğraştılar. Ama ben bunun peşini bırakmayacağım. Bunu örtbas etmeye çalışanlar da suç ortağıdır. Onların da yargılanması ve tutuklanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

paylaş

İlginizi çekebilir

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.