Tecavüzü devletçe üstlendiler

Kadın Haberleri —

27 Ağustos 2020 Perşembe - 09:00

  • "İstediğin yere şikayet et, bana bir şey olmaz. Daha önce de çok yaptım, bir şey olmadı" diyen Türk devletinin kadrolu tecavüzcüsü Musa Orhan serbest bırakıldı.

Êlîh’in Qubîn ilçesinde 18 yaşındaki İ.E’ye “tecavüz eden” ve sonrasında intihara sürükleyerek ölümüne neden olan Türk askeri Musa Orhan serbest bırakıldı. Mahkemenin verdiği tahliye kararı sonrası Orhan önceki gece (25 Ağustos Salı) tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverildi.

Savcılığın itirazı reddedildi

Karara karşı Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Ancak mahkeme, kararın kesinleşmiş olması sebebiyle itirazı reddetti.

  • Er Ailesi’nin avukatı İlyas Tarım, Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisini aştığını söyledi. Tarım, İpek'in ‘intiharın eşiğindeyim’ demesine rağmen mahkemenin, ‘rızası vardı’ gerekçesiyle tecavüzcüyü aklamaya çalıştığını söyledi.

 

Avukat İlyas Tarım: Mahkeme yetkisini aştı

Siirt Barosu ile birlikte itiraz hazırlığı yapan aile avukatı İlyas Tarım hakkında tahliye kararı veren Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisini aştığını” söyledi.
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tarım, İpek Er’in intihar etmeden önce ilk ifadesi alındığında avukatının dahi olmadığını hatırlatarak, İpek’in ifadesinde ‘artık dayanamıyorum intihar eşiğindeyim’ demesine rağmen Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘rızası vardı’ gerekçesiyle zanlı hakkında tahliye kararı verdiğini belirtti, “Bu nasıl olabilir?” diye sordu.

Müzakereyi dahi kendisi hazırlıyor

Zanlı Uzman Çavuş Orhan’ın avukatının itirazı sonrası Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aile avukatlarının talepleri dışında dosyadaki delil durumunu itiraz dışı incelediğini ifade eden Tarım, “Siirt 1. Ağır Mahkemesi’nin dosyadaki delilleri inceleyip uzun duruşmalar neticesinde varacağı hükme, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk değerlendirmesinde bulundu. Hukuka aykırı olan bu durumda mahkeme yetkisinin dışına çıkmıştır. Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tutukluluk değerlendirmesini yaparak o kadar hızlı davranıyor ki, cezaevine müzakereyi dahi direk kendisi hazırlıyor. Normalde üst mahkemenin tahliye kararını dosyaya bakan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesi ve cezaevine müzakerenin buradan yazılması gerekiyor. Toplum vicdanını yaralayan bir durum var” dedi.
Mahkemenin verdiği tahliye kararın “her şeyi gözler önüne serdiğini” söyleyen Tarım, “Mahkemeye itirazda bulunan avukatına göre Musa Orhan’ın tutuklanması insan hakkı ihlali imiş. Peki, İpek Er’in yaşadıkları ne anlama geliyor?” diye sordu. 

  • HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun tecavüzcü Musa Orhan’a sahip çıktığına dikkat çekti ve ekledi: "Tecavüzü aklamaya çalışan, teşvik eden ve katilleri cesaretlendirenlerin kim olduğu ortaya çıkmış oldu.”

Başaran: Tahliye sistematik bir politika

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, olayın ilk gün ortaya çıktığından beri üstünün örtülmeye çalışıldığını söyledi. Failin ısrarlı bir şekilde tutuklanmadığını ancak gelen tepkiler üzerine tutukladığını hatırlatan Başaran, “Hiçbir gerekçe serbest bırakma gerekçesi olamaz. Serbest bırakılma gerekçesini bilmesek de bu gerekçenin failin kimliği olduğunu ve bir koruma çalışması sonucu olduğunu görmüş olduk” dedi.
İçişleri Bakanı Soylu’nun partilerine yönelik açıklamaları hatırlatan Başaran, “Tecavüzü aklamaya çalışan, teşvik eden ve katilleri cesaretlendirenlerin kim olduğu ortaya çıkmış oldu” dedi.
Orhan hakkında ailenin defalarca suç duyurusunda bulunduğunu fakat bu taleplerinin ret edildiğini hatırlatan Başaran, tahliyenin sistematik bir politikanın sonucu olduğunu dile getirdi. Başaran, “Maalesef gördük ki failin kimliği tutukluluğuna bir hafta müsaade ediyor. Daha önceden ‘ben bu meseleden kurtarırım’ diye kendisi de belirtmişti. Şu anda onun pratiklerini yaşıyoruz. İpek Er çığlığını duyurabilmek için yaşamına son verdi. Bundan daha başka tutuklama gerekçesi olabilir mi? Bugün tutuklanmayacak da ne zaman tutuklanacak? Kadınlar olarak takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.