Tsangari: Öcalan bizler için büyük değer

Dünya Haberleri —

23 Aralık 2020 Çarşamba - 17:00

  • Yunan-Kürt Dayanışma Kampanyası yürütücülerinden John Tsangari, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın fikirlerinin bugün Rojava’da yaşam bulduğunu belirterek, “Öcalan ile tanışabildiğim için çok mutluyum. Bizim için en büyük değerdir” dedi.

 

EREM KANSOY

Yunan-Kürt Dayanışma Kampanyası (Greek-Kurdish Solidarity Campaign) yürütücülerinden John Tsangari, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile tanışabilme şansını yakalayan bir isim. Öcalan’ın fikirlerinden oldukça etkilendiğini kaydeden Tsangari, “Öcalan bizimle konuştuğunda O’nun muhteşem birisi olduğunu görmüştüm, tam bir filozof gibiydi" diye belirtti.

1985 yılında Kürdistan Özgürlük Mücadelesi ile tanıştığını söyleyen Tsangari, Öcalan ile tanıştığı günleri şöyle anlattı: "Kürt Halk Önderi Öcalan ile 1996 yılının Haziran ayında tanıştım. Suriye’nin Damascus ketinde bir evde Haziran ayında Öcalan ile tanışma ve sohbet etme şansım oldu. Kürt liderleriyle tanışmak ve fikir dayanışması yapmak üzere gitmiştim. Öcalan bizimle konuştuğunda O’nun muhteşem birisi olduğunu görmüştüm, tam bir filozof gibiydi. Eski Yunan’ı çok beğendiğini ve bir gün gidip eski Yunan tarihini yerinde görmek istediğini söylemişti. Siragos’a gidip en mükemmel politik sistemi yaratmak isteyen Blado gibi yapmak istediğini anlatmıştı, bunu hiç unutmuyorum. Kendisine Kürt’ler ve Türk’ler hakkındaki fikirlerini sorduğumda bana demokratik konfederalizmden ve sınırların değişmeyeceğinden bahsetmişti."

Fikirleri yaşam buluyor

Kürt Halk Önderi’nin bir gün özgür kalacağını umut ettiğini ifade eden Tsangari, Öcalan’ın fikirlerinin bugün Rojava’da yaşam bulduğunu belirtti. Tsangari, devamla şu değerlendirmeyi yaptı: “Öcalan’ın fikirlerini şu anda Rojava’da görebiliyorum. Bu fikirler, insanlar için direkt demokrasi demek. Araplar, Kürtler, Hristiyanlar, kadınlar için tamamen eşitliği ve özgürlüğü ifade eden fikirler. Gerilla kamplarında da çok net görebiliyordum ki kadınlar ve erkekler tamamen eşitti, bu beni çok etkilemişti. Türk’ler Öcalan’ı ‘terörist’ olarak fişliyor ama görebiliyoruz ki şu anda gerçek terörist Türk devletidir. Herkese saldırıyorlar.”

Özgürlüğü Ortadoğu için çözüm olacak

Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride de dikkat çeken Tsangari, Türk devletinin uyguladığı izolasyonun “barbarca” olduğunu kaydetti. Tecrit ile birlikte Öcalan’ın fikirlerinin yayılmasının önüne geçilmeye çalışıldığını söyleyen Tsangari, “Öcalan zindanda bir çok kitap yazmayı başarmıştır ve şu an Öcalan’ın ikinci bir Mandela olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin İngiltere’de sendikalar da bunu görmeye başladı, Öcalan’a özgürlük kampanyası giderek büyüyor ve bunun sonuçları da Kürtler için çok iyi olacak” değerlendirmesini yaptı.

Öcalan’ın özgürlüğünün Ortadoğu için çözüm anlamına geleceğini ifade eden Tsangari, “Öcalan ile tanışabildiğim için çok mutluyum. Bizim için en büyük değerdir. Günümüzün en büyük liderlerindendir” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.