Tuncel: Mahkemeden beklentim yok

23 Eylül 2021 Perşembe - 19:35

  • Kobanê Davası’nda söz alan DBP eski Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, mahkeme heyetinden bir beklentisinin olmadığını ve reddettiğini belirtti. 

 

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları sonrası 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eşbaşkanları, Demokratik Bölgeler Partisi (DPB) Eşbaşkanı, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 108 siyasetçi hakkında açılan davanın 4. duruşması, 3. gününde tutukluluk devamı kararına karşı savunmalarla sürdü. 

21 Eylül’de görülen davada mahkeme başkanın avukatlara, “Söylemlerinizi kanıtlayın istifa ederim” sözlerine atıfta bulunan Sebahat Tuncel, “Ama bu ülkede istifa edilmiyor. İçişleri Bakanı ile mafya liderinin ilişkisi çıkıyor ama istifa etmiyor. Sağlık alanında çok ciddi sorunlar yaşanıyor ama istifa edilmiyor. Bu ülkede başbakanlık yapmış birinin oğlu uyuşturucu ticareti ile ismi geçiyor ama istifa edilmiyor. İstifa şantaj kurumu değil sorumluluk isteme kurumudur. Bir şantaj aracı olarak değerlendiriyor” hatırlatmasında bulundu. 

“Gerçekten eğer yasalar uygulanırsa bizim burada olmamız, davanın olmaması lazım” diyen Tuncel, “Hukuki değil, siyasi davadır. Biz siyasi rehineleriz. Hukuki falan değil. Cumhur İttifakı’nın direktifi doğrultusunda uygulama yaparsınız” şeklinde konuştu.

Kürt halkının hak ve özgürlük sorunu; kendi kaderini tayin etme sorunu olduğuna dikkat çeken Tuncel, şöyle devam etti: “Yasalar, TCK, CMK’si askıya alınmış. Dikkate alınırsa bizi tahliye etmek zorunda. 6-8 Ekim’de yaşanan yaşam hakkının elinden alındığı iktidar sorumlu tutulması gerekirken, muhalefet yargılanıyor. Kürtleri yurttaşlıktan çıkarmış oluyorsunuz. Siyasi iktidarın söylemine göre buradaki yargılama yapılıyor. Siyasi iktidar ne diyorsa biz ona göre yargılanıyoruz. Sizin mahkemenizden bir beklentim yok. Sizin heyetinizi reddettim. Her yerde kendimizi savunuruz, başımız dik. Eksiklerimiz varsa özeleştirimizi veriyoruz. Biz halktan geliyoruz.” 

Geçici mahkeme heyeti, ara kararları oluşturmak üzere duruşmaya ara verdi.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.