Türk destekli çeteler çocuk askerle dolu

6 Nisan 2021 Salı - 22:29

  •  Eski çeteci anlattı: “Türkiye, SMO gruplarını doldurmak için daha fazla erkek istihdam etmeye başladığında, daha fazla çocuk da işe almaya başladı. Bu, bugün de devam ediyor. Birliklerin çoğu çocuklardan oluşuyor.”
  •   “Türkiye SMO birliklerini Libya’ya gönderdiğinde yanlarında küçük oğlan çocukları götürdüler. Onlara ‘al-firakh’ (küçük kuş) diyorlar. Bu yoksul çocukların hayatta kalmak için başka şansları yok.”

Suriye iç savaşında henüz 12 yaşındayken “muhaliflere” katılan Fajr Maaliki (takma isim), Türkiye’nin paramiliter gücü SMO’dan kaçış sürecini anlattı. Efrîn işgali, mülke el koyma, tecavüz, soygun, çocuk istismarını tek tek sıralayan Maaliki, “Erdoğan bizi istediği yere gönderiyor” diye konuştu.

North Press Agency’den Lindsey Snell’e konuşan Maaliki, hayatta kalabilmek ve ailesini koruyabilmek için savaşa katılmak zorunda kaldığını belirtti ve ilk kurulan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Harakat Hazm, üyesi El Nusra Cephesi ve en son Türkiye’nin paramiliter grubu olan ÖSO saflarında savaştığı bilgisini verdi.

‘Birliklerin çoğu çocuk’

Türkiye bazı çeteleri birleştirip Suriye Milli Ordusu’nu kurduğunda kendisinin 16-17 yaşında olduğunu, aldıkları paraların düzene bineceğini düşünerek sevindiğini anlatan Maaliki, Efrîn’e yönelik işgal operasyonu öncesi ve sırasında Türkiye’nin “silah altına alma” tutumunu şu sözlerle özetledi: “Türkiye, SMO gruplarını doldurmak için daha fazla erkek istihdam etmeye başladığında, daha fazla çocuk da işe almaya başladı. Bu, bugün de devam ediyor. Şu anda SAA grupları arasında çok fazla çocuk var. Birliklerin çoğu çocuklardan oluşuyor.”

‘Çocuk tecavüzünü gördüm’

Türklerin kendilerine, “YPG, İsrail’in Müslümanlara yaptığını yapmak istiyor” biçiminde propaganda yaptığı bilgisini veren Maaliki, “Bu nedenle de İdlib ve Halep kırsalından Lazkiye’ye kadar işgal etmek istediklerini söylediler” dedi. Maaliki, işgal operasyonu başladıktan sonra gördüklerini ise şöyle özetledi: “SMO adı altında Türklerin topladığı ordunun nasıl sivilleri soyduğunu, kaçırdığını ve kadınlara tecavüz ettiğini gördüm. Türkiye’nin Efrîn’i işgal ettiğini gördüm. Biz düşündüğümüzün aksine Efrîn’de Esad ile savaşmıyorduk. Bu savaşın Esad rejimine karşı başlayan isyan ile bir ilgisi kalmamıştı.”

SMO’dan kaçtıktan sonra İdlib’e yerleşen Maaliki, “Şu anda farklı tümenlerde 500’den fazla çocuk asker var. Çok yoksul oldukları için savaşmak zorunda kalıyorlar. Türkiye hepsini köle olarak kullanıyor” ifadelerinde bulundu.

Maaliki, Efrîn’den kaçmadan önce bir gün “Sultan Murad Tugayı”nın yanından geçerken içeriden gelen bir müzik sesi duyduğunu söyledi ve pencereden baktığında gördüğü manzarayı şu sözlerle özetledi: “İki kadının Sultan Murad tugayı komutanlarının karşısında dans ettiğini gördüğümü sandım. Daha dikkatli baktığımda bu iki kişinin kadın kıyafetleri giydirilmiş oğlan çocukları olduklarını gördüm. Adamlar çocuklara tecavüz etmeye başladıklarında daha fazla bakmaya katlanamadım ve oradan kaçtım.”

Yoksul çocuklara istismar

Türkiye tarafından desteklenen komutanların erkek çocuklara cinsel tacizde bulunduğu vakaların çok önceden beri var olduğunu, ancak şimdi her zamankinden daha yaygın olduğunu kaydeden Maaliki, “Türkiye SMO birliklerini Libya’ya gönderdikten sonra, buradaki SMO komutanlarının ulaşabileceği kadınlar kalmadı. Yalnızca bu amaçla kullanmak üzere Libya’ya giderken yanlarında küçük oğlan çocukları götürdüler. Onlara ‘al-firakh’ (küçük kuş) diyorlar. Bu yoksul çocukların hayatta kalmak için başka şansları yok” dedi.

Mart 2020’de insan hakları örgütü Hakikat ve Adalet için Suriyeliler tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye’nin çocuk askerleri Libya’ya göndermeleri için askere aldığını yazması üzerine Maaliki, şunları söyledi: ”Libya’ya savaşçı gönderen her SMO birliğinin doldurması gereken bir kota vardı. Bu kotaları doldurmak için çocuk askerler topladılar. Öte yandan Türkiye yalnızca Libya’daki savaş için toplamadı bu çocukları. Türkiye’nin Dağlık Karabağ savaşı için Azerbaycan’a gönderdiği birlikler içinde de onlarca çocuk var.”

 

‘Evime yerleştiler, kızımı köle yaptılar’

Efrîn’de kurulan hapishanede gardiyan olarak görev aldığını anlatan Maaliki, buradaki bir anısını şu sözlerle anlattı: "Hamza Tümeni çok yaşlı bir adamı tutuklamıştı. O kadar yaşlıydı ki yürüyemiyordu bile. Komutanlardan birine bu adamı neden tutukladıklarını sordum. Bizim askeri noktalarımızdan birine bomba yerleştirirken yakalandığını söylediler. Yalan söylediklerini anlayabiliyordum. Adama bakınca bırakın bomba yerleştirmeyi, bombayı taşıyacak takati dahi olmadığını görebiliyordum. Adamla yalnız kalabildiğimiz zaman ona aslında ne olduğunu sordum. Hamza Tümeni'nin köyünü yağmaladığını, kızına tecavüz ettiklerini ve sonra da onu tutukladıklarını söyledi. Adam bana evinin adresini söyledi. ‘Git evime bak doğru söylediğimi göreceksin. Evime yerleştiler. Kızımı köle yaptılar’ dedi.“  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.