Türkiye çatışmaların içinde

Dünya Haberleri —

8 Ekim 2020 Perşembe - 23:00

  • Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian “Türkiye, Karabağ’da süren çatışmalarda Azerbaycan’ın yanında yer alıyor” açıklamasını yaptı.

 

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Karabağ’da 27 Eylül günü başlayan çatışmalar 13. gününe girdi. Yaşanan savaşta Türk devletinin rolü gündemdeki yerini korurken, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian “Türkiye, Karabağ’da süren çatışmalarda Azerbaycan’ın yanında yer alıyor” açıklamasını yaptı.

Türk devletinin körüklemesi, savaşı kışkırtıcı siyaseti ve çete transferi ile Karabağ’da yaşanan çatışmalar devam ediyor. Ermenistan şimdiye kadar kayıplarının 320’ye çıktığını açıklarken, Azerbaycan ise kayıplara ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Yaşanan savaşta Türkiye’nin rolüne ve aktif katılımına ilişkin açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye'nin Karabağ'daki savaşta Azerbaycan'ın yanında çatışmalara katıldığını söyledi. 

Yüzyıl sonra neden Kafkasya?

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise yaptığı açıklamada, Türk devletinin Kafkasya’da yayılmacı bir siyaset izlediğini belirterek, “Türkiye neden yüz yıl sonra Güney Kafkasya'ya döndü? İki nedeni var. Birincisi, Ermeni soykırımı politikasına devam etmek. İkincisi; Yayılmacı politikasını, emperyalist politikasını sürdürmek için” diye konuştu.

Türkiye'nin bölgedeki angajmanına son vermesi ve paralı çetelerini geri çekmesi şartıyla Ermenistan'ın ateşkesi kabul edebileceğini söyleyen Paşinyan, “Ermeni tarafı her zaman uzlaşmaya hazırdı. Azerbaycan’ın uzlaşmaya hazır olması durumu değiştirecek” değerlendirmesini yaptı.

Karabağ'ı savunma yükümlülüğümüz yok

Ermenistan’ın Karabağ’da yaşanan çatışmalara Rusya’nın müdahil olması yönünde yaptığı çağrılara Rusya’dan yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) yükümlülükleri kapsamında Ermenistan'ı savunabileceklerini, fakat Karabağ’ı savunmak gibi bir sorumluluklarının bulunmadığını söyledi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.