Türkiye çetelerini soruşturtmadı

Dünya Haberleri —

  • Hollanda'nın önemli gazetelerinden NRC Handelsblad, Hollanda hükümetinin Suriye'de savaş suçu işleyen çetelere yönelik desteğini araştırmak üzere oluşturulan komisyonun, Türkiye'nin engelleyici tutumu nedeniyle çalışmalarına ara verdiğini yazdı.

 

Hollanda hükümeti, 2015-2018 yılları arasında Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı mücadele ettiklerini iddia eden 22 gruba 25 milyon euro tutarında para, malzeme ve eğitim desteği verdi. "Non-Lethal Assistance" (NLA) programı kapsamında yapılan yardımlardan, savaş suçu da dahil çok sayıda ihlale karışan çetelerin de yararlandığı anlaşıldı. Bunların arasında Türk devletinin kurduğu Sultan Murad  ve Ahrar el-Şam çetelerinin selefleri de var.

Hollanda Temsilciler Meclisi, Başbakan Mark Rutte'nin karşı çıkmasına rağmen bu yılın başlarında desteklenen çeteler konusunda bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. General Patrick Cammaert başkanlığında oluşturulan soruşturma komisyonu, Türkiye ve Suriye'nin kuzeyinde kapsamlı bir saha çalışması yaptıktan sonra, Ekim 2022'ye kadar, raporunu tamamlamayı planlıyordu, ancak Türkiye'nin tavrı yüzünden komisyon çalışmalarına ara verdi.

Hollanda'dan yardım alan çeteler, şu anda Türkiye’nin kurduğu çeteler koalisyonunun bünyesinde. Yöneticileri ve üyeleri genellikle Türkiye'de yaşıyor ve Türk devletinin işgali altında bulunan Kuzey-Doğu Suriye bölgelerinde faaliyet gösteriyor. Hollanda Temsilciler Meclisi Soruşturma Komisyonu, bu nedenle Türkiye’den yardım talebinde bulundu. Ankara, yardım için bir dizi koşul öne sürdü; komisyonun kimlerle konuşacağını ve çete elebaşılarına hangi soruları soracağını önceden bilmek; üstelik görüşmelerin içeriğini de almak istedi.

Komisyon üyeleri, soruşturmanın bağımsızlığına gölge düşürecek bu talepleri reddederek, Türkiye'nin kontrolündeki çe çete elebaşıları ile görüşmeleri iptal etme kararı aldı. NRC Handelsblad'e konuşan Hollandalı yetkililere göre, Türkiye’nin izin vermeyeceği biliniyordu, çünkü bu çeteler oldukça hassas Türk askeri saldırılarına katılıyor. LAHEY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.