Türkiye’nin taleplerini de aştı

Yurt Dışı Haberleri —

  • Kürtleri Ortadoğu’da kahraman Avrupa’da ’terörist’ gören Fransa, 50 Kürt’ün iltica hakkını geri aldı, 60 Kürt’ün malvarlığı dondurdu. Fransız hükümetinin son uygulamalarını Paris’te değerlendiren Uluslararası Kürdistan Dayanışma Koordinasyonu (CNSK) yasaların çiğnendiğini açıkladı.

EREM KANSOY

Uluslararası Kürdistan Dayanışma Koordinasyonu (CNSK) Fransa’nın başkenti Paris’te “Avrupa’da Kürtlere yönelik baskılar” başlıklı bir basın toplantısı düzenledi. Hukukçular ve insan hakları alanında mücadele eden isimlerin katıldığı açıklamada, “Kürtleri Ortadoğu’da kahraman, Avrupa’da ‘terörist’ gören” Fransa’ya tepki gösterilerek, politikalarını gözden geçirme çağrısı yapıldı.

Kürtlere yönelik baskıların son dönemlerde arttığı Fransa’da Kürtlere yönelik katliamlar aydınlatılmazken, son 1.5 ay içinde üç Kurdistanlı cezaları olmasına rağmen Türkiye’ye sınır dışı edildi. Merkezi Belçika’da bulunan Kürt televizyon binaları da yine Fransa’nın talimatıyla basıldı, teknik malzemelerine zarar verildi. Fransa’daki hukukçu ve insan hakları savunucuları Kürtlere yönelik artan baskıları Paris Barosu’nda yaptıkları ortak basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Gizilik neden kaldırılmıyor?

Paris Meclis üyesi, insan hakları savunucusu Genevieve Garrigos, ‘terörizmle mücadele’ adı altında ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığının altını çizerek, “Uluslararası hukukun birçok maddesi artık tartışmaya açılmış durumda, sınır dışılar arttı, muhalifler hakkında ’terörizm’ suçlaması meşrulaştırıldı, OHAL uygulamaları yasalara yedirildi” dedi. Paris’te 2013 yılında 3 Kürt kadının katledildiğini ve dosyadaki gizliliğin hala devam ettiğini hatırlatan Garrigos, “Bu, Kürt militanlara yönelik siyasi bir cinayettir, bu bilinmesine rağmen hala belgelere erişemiyoruz. Bu zamana kadar belgelerin açıklanmaması Türkiye ile Fransa arasında bir işliği mi var sorunu da gündeme getiriyor” dedi.

 

 

İltica haktır geri alınamaz

Uzun yıllar Fransa Uluslararası Af Örgütü başkanlığını da yapmış olan Garrigos, Fransa’da iltica haklarının iptal edildiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Sınır dışıların hiçbir yasal dayanağı yok. İltica hakkı tanıdığınız bir insandan bu hakkı almak hiçbir şekilde kabul edilemez, bu insan haklarına aykırıdır. Hayatı tehlike altında olan, tutuklanma, işkence görme riski olan kişileri Türkiye’ye gönderemeyiz. Diplomatik güvence verilse de bunlar yerine getirilmiyor.”

Çıkar ilişkilerinin sonucu

Fransa’da 23 Nisan’da gözaltına alınan 7 Kürt’ün 27 Nisan’da serbest bırakıldığına da işaret eden Garrigos, “Biri 60 yaşında, yıllardır Fransa’da yaşayan Ali Yalçın. Şirket sahibi, çocukları var, hiçbir şekilde suçlanacak bir faaliyeti yok. Ancak Kürtler her zaman bir suçlamaya maruz kalabilme tehdidi altında. Bunun ardında ise Türkiye ile Fransa arasındaki jeo-politik ve siyasal çıkar ilişkileri var” dedi.

Utanç duyuyorum

Kürtlerin Fransa-Türkiye çıkarlarına kurban edildiğini kaydeden Garrigos, “DAİŞ’e karşı mücadelede herkes Kürtleri kutladı. Paris’te üç kadın katledildi, adaleti sağlayamıyoruz. Kendi hakları, otonomi hakları için mücadele eden bir halka bu şekilde yaklaşılamaz” diyerek ekledi: “Kürt halkıyla dayanışmamı yeniden ifade etmek istiyorum ve Fransa devletinin tutumundan da utanç duyuyorum.”