Türkiye’ye neden göz yumuluyor?

Dünya Haberleri —

5 Ekim 2020 Pazartesi - 23:00

 Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmalar devam ederken Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Türk devletinin bölgeye çete aktardığına dair Rusya’nın elinde bilgiler olduğunu belirtti.  Fransa eski Cumhurbaşkanı Hollande ise “Türkiye neden tolere ediliyor” diye sordu. NATO ise “endişeli” olduklarını söylemekle yetindi.

Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül’de yaşanan çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Karabağ Savunma Bakanlığı, toplam kayıplarının 198’e çıktığını açıklarken, Bakü yönetimi kayıpları konusunda herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’da yaşanan çatışmalar devam ederken, uluslararası toplumdan ateşkes çağrıları geliyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ateşkes için Bakü'nün koşullarını açıkladı ve Ermenistan’ın Karabağ’dan çekilmesini şart koştu. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise yaşanan krizde Rusya’nın daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini belirtti ve bir kez daha Türk devletinin bölgeye getirttiği paralı çetelere dikkat çekti. Rusya’nın elinde paralı çetelerin bölgeye aktarıldığına dair bilgiler olduğunu söyleyen Paşinyan, Avrupa ülkelerine çağrı yaptı ve "Karabağ’a ile Ermenistan’a yönelik terörist saldırıları" kınamalarını istedi.

Hollande: Türkiye sorgulanmalı

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı François Hollande ise Türk devletinin Karabağ’daki savaşı körükleyen politikalarına işaret etti ve “Türkiye'nin NATO'daki varlığı sorgulanmalı” dedi. Paris’te Ermeni toplumu ile bir araya gelen Hollande, Türkiye’nin dış politikasına sert eleştiriler getirdi. Türkiye’nin Avrupa’ya sürekli şantajlarda bulunduğunu söyleyen Hollande, Türk devletinin Libya ve Kuzey-Doğu Suriye’deki yayılmacılığına vurgu yaptı. Hollande, “NATO, nasıl kendisine üye bir ülkenin yani Türkiye'nin, Suriye'nin bir bölümünü işgalini ve müttefikimiz olan Kürt bölgesine saldırmasını kabul edebilir? NATO Türkiye'nin Libya'da bulunmasına ve oradaki krizi körüklemesini nasıl tolere edebilir? NATO bugün Türkiye'nin Kafkaslar'daki bir savaşta taraf olmasına nasıl izin verebilir?" diye sordu.

NATO da ‘endişeli’

Öte yandan dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ankara’ya giderek Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalara ilişkin Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Toplantı sonrası konuşan StoltenbergDağlık Karabağ'daki saldırıların artmasından endişeliyiz. Sivillerin öldüğünü görünce endişemiz artıyor, ayrıca enerji kaynaklarına gelecek zarar da endişe kaynaklarından bir tanesi. Bütün taraflara çatışmaları biran önce durdurmaları mesajını vermemiz lazım. Dağlık Karabağ sorununun askeri bir çözümü yoktur” diye konuştu.

Yaşanan savaşa ilişkin bir açıklama da Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ’da ateşkesin acilen gerekli olduğunu söyledi.   

İllüstrator John Tiedemann, Türk devletinin Azerbaycan’ı tahrik ederek Ermenistan’a saldırtmasını çizdi.

 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.