Üçüz çocuk annesi tezgah başında

Kadın Haberleri —

25 Ağustos 2020 Salı - 19:00

  • Jiyan Semt Pazarı’nın açılmasıyla iş sahibi olan Mercan Fidan, üçüz çocuklarına buradan kazandığıyla bakıyor. 

Barış ve Demokrasi Partili (BDP) Amed Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında şiddete maruz kalmış, geçimlerini sağlayamayan kadınlar için Jiyan Semt Pazarı projesini hayata geçirmişti.
Proje sayesinde birçok kadın için çalışma ortamı ve gelir kaynağı oluştu. Jiyan Semt Pazarı’nda çalışan kadınların hepsinin ayrı bir yaşam hikâyesi var. Mercan Fidan da onlardan biri.  

Bazen zararla dönüyoruz

Üçüz çocukları olan Mercan’ın bir çocuğu kalp hastası. Çocuğun birkaç defa ameliyat olmak zorunda kaldığını belirtiyor.
Sabah erkenden kalkan Mercan önce sebze haline gidiyor. Oradan aldığı sebzeleri pazardaki tezgaha getiriyor, gün içinde sebze tükenince yeniden hale gidip alıyor. Ekonomik kriz nedeniyle işlerinin eskisi gibi olmadığını söyleyen Mercan, “Bazen zarar edip evimize gittiğimiz oluyor” diyor. 


Ya kısıtlama tekrar gelirse?

Pazarda daha önce günlük yevmiye ile çalışırken şimdi tezgahı olduğunu söyleyen Mercan, böylece kendi işini kuruyor. Pandemi nedeniyle de çok zorlandıklarını aktaran Mercan, “Bir kez daha kısıtlamalar gelirse ne yaparız bilmiyorum. Çünkü geçimimizi sağladığımız yerler kapanıyor. Bu şekilde bile ihtiyaçlarımı karşılamakta zorlanırken pandemi sürecinde nasıl yapacağımı bilemiyorum. Herhalde aç kalacağız” sözlerini kullanıyor. 
 
Eve ekmek götürebiliyorum

Tüm kadınların emeğinin karşılığı olması gerektiğinin altını çizen Mercan, “Yaptığım işte her ne kadar zorlansam da verdiğim mücadele beni mutlu kılıyor. Bir erkeğe muhtaç kalmadan evime ekmeğimi götürebiliyorum. Tüm kadınlara da çağrıda bulunmak istiyorum. Kendi ayaklarının üzerinde durmalarını, hiçbir erkeğe muhtaç olmadan yaşamlarını devam ettirmelerini diliyorum” diyor.

JINNEWS/AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.