Umut dimdik ayakta

4 Ekim 2020 Pazar - 19:35

  • HDP MYK, "HDP var oldukça adalet, demokrasi ve özgürlük umudu dimdik ayakta olacaktır" dedi.

 

Kobanê serhildanı bahanesiyle gözaltına alınan 20 siyasetçiden 17’si tutuklandı. Tutuklananlar arasında bulunan Ayhan Bilgen’in eşbaşkanı olduğu Kars Belediyesi gasp edilerek kayyum atandı. Diğer eşbaşkan ise halen gözaltında. Fetih namazıyla belediyeye giren kayyum da meclisi feshetti, Kürtçeye son verdi.

Kars'ta 1 Ekim’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan siyasetçiler, Hazal Ağadeve, İzzet Altig, Sabri Avag, Adem Karataş ve Zorba Başkutlu ile Demokrat Haber muhabiri Selda Manduz'un ifade işlemleri sona erdi. Aynı baskınlarda gözaltına alınan görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da aralarında bulunduğu 15 kişinin gözaltı süresi uzatıldı. Gözaltı süresi uzatılan siyasetçiler, emniyete götürüldükleri sırada adliye önünde toplanan partililer ve yakınları tarafından alkışlandı. 

Gözaltı süresi uzatılan 15 kişinin isimleri şöyle: Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Kars Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekin, Kars Belediye Meclis üyeleri Kaya Naki, Fahrettin Kaya, Ömer Albayrak ve Suat Bayhan, Kağızman İl Genel Meclis üyesi Halil Kan, Dağpınar Belediye Meclis üyesi Hamdi Erkmen, Digor Belediye Meclis üyesi Hamit Taşdelen, TJA aktivisti Medya Tağay, önceki dönem Digor Belediye Meclis üyesi Reis Baykiz, belediye çalışanı Şengül Erkmen ve Bülent Ağbaba.

Meclisi feshetti, Kürtçeyi sildi

Kayyum olarak atanan Vali Türker Öksüz, belediyenin Twitter hesabından HDP’li yönetiminin çalışmalarını sildirmesinin ardından, belediyenin Kürtçe hesabı olan “@SQerse”yi de dondurdu. Öksüz’ün, ayrıca 25 kişiden oluşan Belediye Meclisi’ni de feshettiği öğrenildi. Belediye Meclisi, 10 HDP, 5 CHP, 4 MHP, 3 AKP, 2 DSP ve bir bağımsız üyeden oluşuyordu.  

Faşizme meydan okuyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), tutuklama kararının ardından yaptığı toplantı sonrası açıklamasında, "AKP-MHP faşizmine karşı demokrasi ve özgürlük seçeneğinin hala mümkün olduğuna inanıyoruz. Merkez Yürütme Kurulumuz, partimize gönül vermiş halklarımızın ve faşizmin sınır tanımaz saldırganlığı karşısında demokratik direnişin gerekliliğine inanan milyonların etkili bir ortak mücadele hattını örmesi gerekliliğinin tarihsel önemi ve bilinciyle toplanmıştır. Saldırı dalgasına karşı özgürlük mücadelesini yükseltmek önümüzdeki dönemin temel yol haritası olarak belirlenmiştir. HDP var oldukça adalet, demokrasi ve özgürlük umudu dimdik ayakta olacaktır! Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti hep birlikte getireceğiz” denildi.

 

Niçin seçim yapılıyor?

Ankara’da demokratik kitle örgütleri, “Seçilenler görevden alınacaksa niçin seçim yapılıyor?” diye sordu.

Ankara’da bulunan Halkevleri, Devrimci 78’liler Federasyonu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısıyla siyası soykırım operasyonlarını kınadı. Halkevleri Genel Merkez’inde yapılan ortak açıklamayı, şair Ahmet Telli yaptı. Telli, AKP’nin ülkeyi savaş, yoksulluk, kin ve nefret batağına sapladığını belirterek, “AKP başı her sıkıştığında işaret ettiği sandığın sonuçlarını ve iradesini tanımıyor. Seçilenler kayyum ile görevden alınacaksa niçin seçim yapılıyor? Hani ‘seçimle gelen seçimle gider’ idi, Hani ‘halkın iradesi her şeyin üstünde’ idi? Kars Belediyesi’ne yapılan bu operasyon, demokrasiye ve halkın iradesine yapılmıştır. Kin, nefret ve intikam çığlıkları ile uygulamaya konulmuştur. Adı yolsuzluk ya da diğer adli vakalara karışanlara herhangi bir yaptırım uygulanmazken, politik sebeplerle sadece HDP’li belediyelere gözaltı tutuklama ve kayyum uygulaması kabul edilemez. Bu uygulamayla halka ve demokrasiye karşı suç işlenmektedir. Belediye Meclisinin yok sayılarak kayyum atanması yasaları hiçe saymak, tanımamaktır” diye konuştu.

Emevi Camisi olmayınca

 Kars Belediyesi’ne atanan kayyumun belediye binası önünde namaz kılmasına ilişkin de Telli, “Ülkeyi savaş batağına sokan bu anlayışın atadığı kayyum, ilk olarak Kars Belediyesi önünde fetih namazı kılmıştır. Emevi Cami’sinde kılamadıkları fetih namazını Kars Belediyesi önünde kılarak niyet ve anlayışlarını ortaya koymuşlardır. Ancak kıldıkları bu namaz, işledikleri suça örtü olmayacaktır. 12 Eylül öncesinde Gazi Eğitim Enstitüsü’nü ele geçiren faşist zihniyetin Milli Eğitim Bakanı, ‘Gazi Eğitimi’de vatan topraklarına kattık’  diyerek faşist işgali meşrulaştırmış ve sahip çıkmıştı. Şu anki anlayış aynı anlayıştır. Kars Belediyesinin önünde fetih namazı kılanlar, 12 Eylül’ü devam ettirenlerdir” şeklinde tepki gösterdi.

Telli, bugün en temel insan haklarını yok sayanları, demokratik hak ve özgürlükleri rafa kaldıranları, muhalifleri zindanlara dolduranları darbe rejimini devam ettirenler olarak tanımladı. Telli, şöyle konuştu: “12 Eylül 40 yıldır devam ediyor. Egemenlerin ihtiyaçlarına göre AKP eliyle yeniden ve yeniden tahkim edilerek sürdürülüyor. Hakkında hiçbir yargı kararı olmadan Kars Belediye Başkanını görevden almak, belediye meclisini yok sayarak kayyum atamak hukuki, ahlaki ve vicdani bir yaklaşım değildir. Bu anlayışı şiddetle kınıyoruz. Kars Belediye Başkanı başta olmak üzere hakkında yargı kararı olmayan ve rehin tutulan tüm seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri ve belediye meclis üyeleri ile birlikte HDP PM üye ve yöneticileri derhal serbest bırakılıp görevlerine iade edilmelidir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.