Uyuşturucu her yere girdi

Dünya Haberleri —

UYUSTURUCU

UYUSTURUCU

  • Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), uyuşturucuya erişimin kolaylaştığına dikkat çekildi. EMCDDA Direktörü Alexis Goosdeel  “AB topraklarında hiç bu kadar çok uyuşturucu bulunmamış ya da üretilmemişti” dedi.

EMCDDA 2024 yılı raporunda Avrupa Birliği’nde (AB)  geçtiğimiz yıl 22 milyon kişinin esrar, 4 milyon kişinin kokain ve yaklaşık 3 milyon kişinin de halk arasında "ekstazi" olarak bilinen MDMA haplarını kullandığı belirtildi. Bir kamu sağlığı sorunu olan uyuşturucunun her şekli Avrupa’nın geneline yayılmış durumda. AB verilerine göre 87 milyon yetişkin yaşamları boyunca en az bir kez yasadışı uyuşturucu kullandı.

AB uyuşturucu izleme ajansı EMCDDA, uyuşturucuya erişimin kolaylaştığına ve giderek karmaşıklaşan ticarileşme modellerine dikkat çeken son raporunda, Avrupa'da uyuşturucuyla ilgili durumun, en iyi "her yerde, her şey, herkes" şeklinde tanımlanabileceği ifade edildi.

EMCDDA Direktörü Alexis Goosdeel yayınlanan raporun sunumunu yaparken, yasadışı uyuşturucu kullanımının etkisinin artık toplumun hemen her yerinde görüldüğünü belirtti ve “AB topraklarında hiç bu kadar çok uyuşturucu bulunmamış ya da üretilmemişti” ifadelerini kullandı.

Esrar, kokain ve MDMA

2024 raporuna göre; 85.4 milyon kişi hayatlarının bir döneminde esrar kullandı. 2022 raporunda bu sayı 78.6 milyondu. En az bir kez kokain kullananların sayısının 14,4 milyondan 15,4 milyona, MDMA kullanan kişi sayısının ise 10,6 milyondan 12,3 milyona ulaştığı da kayıtlara geçti.

EMCDDA raporunda, psikoaktif özelliklere sahip neredeyse tüm keyif verici maddelerin uyuşturucu olarak kullanılma ve pazarlanma potansiyeline sahip olduğunu, genellikle yanlış etiketlendiğini veya bileşik formda olduğunu da belirtti. Bu durum tüketicilerin tükettikleri ilaçların niteliği konusunda bilgisiz olmalarına yol açarak sağlık risklerini büyük ölçüde arttırıyor.

Hayvanlar için olanı da kullanıyorlar

EMCDDA direktörü, veteriner hekimlerin hayvanların tedavisinde kullandığı ilaçlar gibi "kimsenin kullanabileceğini hayal bile edemeyeceği" birçok yeni maddenin yaygın kullanımı konusunda da ikazlarını iletti.

Ajans, AB ilaç pazarının artık daha geniş bir madde yelpazesine sahip olduğunu ve bu maddelerin genellikle yüksek etki gücü veya saflıkta, ya da yeni formlar, karışımlar veya kombinasyonlarda mevcut olduğunu tespit etti. Hem kullanıcıların hem de bilim dünyasının bu yeni maddelerle alakalı bilgisi sınırlı olduğundan, bu durum halk sağlığı açısından ciddi risklere sebep olma ihtimali taşıyor.

En büyük halk sağlığı riski

2023 yılı sonu itibariyle EMCDDA, 950'den fazla yeni psikoaktif maddeyi takip ediyor. Bunlardan 26'sının kullanımına ilk kez 2023 yılında Avrupa'da rastlandı. Bulunabilirliği fazla birden çok psikoaktif maddenin aynı anda veya birbiri ardına kullanımı ise daha büyük bir sağlık riskine neden oluyor.

Çoklu uyuşturucu kullanımı, kullanıcıları arasında bilerek veya bilmeyerek yaygın bir uygulama olsa da, maddelerin kombinasyonu sağlık sorunları riskini artırmakta ve tıbbi tedavileri zorlaştırmakta.

Hepatit de var HIV de

Ajans raporunda, uyuşturucuları enjeksiyon yoluyla kullanmakta olan bağımlıların, kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma veya aşırı dozda uyuşturucudan ölme gibi riskler açısından, diğer şekillerde uyuşturucu kullananlara göre daha da büyük risk altında oldukları konusunda da uyarılarda bulundu. 

Uyuşturucu enjekte eden kişiler, uyuşturucu kullanım malzemelerinin paylaşımı yoluyla viral hepatit B ve C ve HIV gibi enfeksiyonlara yakalanma riskini de göze alıyorlar. EMCDDA, AB genelinde uyuşturucu enjekte eden kişilere yönelik etkili ve kapsamlı bir müdahalenin sağlanmasını da raporda tavsiye etti. BRÜKSEL

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.