Valilik polise kalkan oldu

29 Eylül 2022 Perşembe - 18:15

 Muhammed Hanifi Zengin

Muhammed Hanifi Zengin

  • İstanbul Valiliği, yürüyüşçüleri darp, tehdit ve taciz eden İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürü Muhammed Hanifi Zengin hakkında somut delil olmadığı iddiasıyla soruşturma açılmasına izin vermedi. 

İstanbul’da Onur Haftası etkinlikleri kapsamında 26 Haziran’da Cihangir'de düzenlenen 20. Onur Yürüyüşü’ne katılanları darp ve tehdit eden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında İstanbul Valiliği “soruşturmaya izin yok” kararı verdi. Avukatlar, İstanbul Cumhuriyet Savcılığına 7 Temmuz’da dilekçeyle başvurarak, Zengin’in yargılanmasını istedi. Bunun üzerine savcılık, İstanbul Valiliğine başvurdu ve soruşturma izni istedi. Valilik, 22 Eylül’de başvuruculara tebliğ ettiği kararda, “Zengin’in soruşturmasına izin vermediklerini” belirtti. Polisin olay günü gözaltına aldığı 373 kişiye “kademeli ve orantılı güç” kullandığını öne süren valilik ayrıca, olay anına ait birçok kamera kaydı olmasına rağmen darp, taciz ve hakaret anlarına ait görüntüleri görmezden geldi. “Somut delil” bulunmadığını, şikayetin sözlü beyandan ibaret olduğunu ileri süren valilik, Zengin hakkında soruşturma açılmasına izin vermedi.

Valilik, kameralara da yansıyan Zengin’in bir kadını taciz etmesini görmezden gelerek, hakkında disiplin soruşturmasına konu olabilecek harekete rastlanmadığını iddia etti.  Bunun üzerine eyleme katılanlar, valiliğin kararına karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz etti.

Onur Yürüyüşü’ne katılanlar, konuya dair yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Buradan İstanbul Valiliği’ne sesleniyoruz; işkencecileri aklamanıza da failleri koruyup kollamanıza da geçit vermeyeceğiz. Erkek devletin cezasızlık zırhına güvenen işkencecilerden hesap soracağız. Siz işkencecileri korumayı adet edinmiş olabilirsiniz, ama biz kamu kurumlarında görevini ifa etmek yerine işkence uygulayan, kadın cinayetlerini, nefret suçlarını, şiddeti önlemek yerine hakkını arayanları darp ve taciz eden memur kalmayana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Hanifi Zengin'i ve tüm benzerlerini yargılatacağız. Valiliğin bu kararı hükümsüzdür, işkencecileri yargılamanın önünde engel olamaz. İşkence suçtur. Görevinizi yapın, işkencecileri yargılayın.”  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.