Vedat Aydın’ın mezarına ziyaret

31 Temmuz 2020 Cuma - 14:51

  • Katledilen HEP Amed İl Başkanı Vedat Aydın’ın mezarını, Kurban Bayramı vesilesiyle ziyaret eden DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, “İktidar ne kadar saldırırsa saldırsın, bizler asla boyun eğmeyeceğiz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Kurban Bayramı dolayısıyla 5 Temmuz 1991’de evinden alındıktan sonra katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) İl Başkanı Vedat Aydın’ın mezarını ziyaret etti. Aydın’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Mardinkapı Mezarlığı’ndaki kabrine gerçekleştirilen ziyarete, DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Hişyar Özsoy ve Nusrettin Maçin, HDP İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık, Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın’ın yanı sıra Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcileri katıldı. 

Aydın’ın mezarı başında konuşan kardeşi Veysi Aydın, yıllardır yaşanan çatışmalı ortamda binlerce insanın hayatını kaybettiğini anımsatarak, “Bizler artık bu bayramın, kanın durmasına vesile olmasını istiyoruz. İnsani talebimiz olan barışı istiyor, savaş ve katliamların sone ermesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Vedat Aydın ve arkadaşlarının ideali olan özgürlük ve barış mücadelesinin kendileri için miras olduğunu dile getirdi. Aydeniz, “İktidar ne kadar saldırırsa saldırsın asla boyun eğmeyeceğiz, çünkü bizler büyük mücadelenin mirasını almış bir halkız. Sonuna kadar halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmalar ve okunan duaların ardından Aydın’ın mezarına karanfiller bırakıldı.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.