Viyana kapısında bekleyebilirler

Dünya Haberleri —

9 Ekim 2020 Cuma - 23:00

  • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türk devletinin Karabağ'da yaşanan çatışmalardaki rolüne ve çete aktarımına bir kez daha vurgu yaparak, Avrupa’nın bu duruma müdahil olmaması halinde “Türkiye’yi Viyana kapılarında bekleyebileceğini” söyledi.

 

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Karabağ'da yaşanan çatışmalar devam ediyor. Uluslararası alandan Türk devletinin savaşa katıldığına dair açıklamalar gelirken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türk devletinin çatışmalardaki rolüne ve çete aktarımına bir kez daha vurgu yaptı. Paşinyan, Avrupa’nın bu duruma müdahil olmaması halinde “Türkiye’yi Viyana kapılarında bekleyebileceğini” söyledi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında 27 Eylül günü Karabağ'da  başlayan çatışmalar ikinci haftasına giriyor. Türk devletinin savaşta oynadığı role ilişkin uluslararası alandan yoğun değerlendirmeler gelirken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan “Artık Azerbaycan kendi geleceğiyle ilgili kararlar almıyor, onun yerine bunu Türkiye yapıyor” diye konuştu. Türk devletinin bölgeye aktardığı çetelere de dikkat çeken Paşinyan, “Uluslararası toplum ve özellikle de Avrupa bunu değerlendirmeli. Eğer bunu yapmazsa Türkiye’yi, böyle bir yayılmacı politikasıyla Viyana kapılarında bekleyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Türk talimatıyla

Paşinyan, konu bağlamında bir değerlendirmeyi de EURONEWS’e yaptı. Bakü yönetiminin Türkiye’nin talimatları doğrultusunda hareket ettiğini söyleyen Paşinyan, “Türkiye tarafından toplanıp çatışma bölgesine nakledilen, Azerbaycan tarafında savaşan terörist gruplar olduğu unutulmamalı” dedi. Ermenilere yönelik yeni bir soykırım tehdidi olduğunu söyleyen Paşinyan “Başka bir ülkeden teröristleri toplayıp, buraya getirmenin başka ne amacı olabilir? Eğer o ülke askeri bir saldırı planlamıyorsa, Azerbaycan neden teröristlerin kendi topraklarına nakledilmesini kabul etsin?” diye sordu.

SOHR: Cihadçı sayısı 1450’ye ulaştı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı yeni bir duyuru ile Karabağ’da son 48 saatte 26 kiralık çetenin öldürülmesi ile toplam ölen çete sayısının 107’e yükseldiğini belirtti. Türk devletinin geçen hafta  Azerbaycan’a 250 cihatçı daha gönderdiğini, bölgedeki toplam cihadçı sayısının 1450’ye ulaştığını raporlayan SOHR, Türkiye’nin 400 kişilik yeni bir çete grubunu Azerbaycan’a gönderme hazırlığında olduğunu bildirdi.

Çeteler itiraf ediyor

Türk devletine bağlı çetelerin Azerbaycan’a transfer edilmesine ilişkin bir habere de Al Monitor yer verdi. Azerbaycan’a giden ve gitmeye hazırlanan çete üyelerinin konuşmaları paralı cihadçı transferini teyit ediyor. Halep’in kuzeyinden Halid Salih mahlaslı çete üyesi ÖSO’da görevli olduğunu, daha önce Libya’ya gittiğini, şimdi ise 1500 dolar karşılığında Azerbaycan’a gitmeye karar verdiğini söylüyor.

Casim Himmiş mahlaslı ÖSO çete üyesi de Ermenistan’a karşı savaşmanın Rusya’ya karşı savaşmak olduğunu, şimdi Türkiye saflarında Azerbaycan’da çatışmalara katılacağını itiraf ediyor. Bir başka çete üyesi Bilal Hamdan da “Kuzenim Sultan Murad Tugayı’nda asker. Azerbaycan’daki savaşa kaydolmam için benimle Afrin’de buluşmak istedi, ben de gittim. Oradaki yetkili komutan maaşların 150 ilâ 2 bin dolar arasında değiştiğini ve petrol tesislerini korumakla sorumlu olacağımızı söyledi. Ama Türkiye üzerinden Azerbaycan’a uçtuğumuz bölgede bombaların sesini duyabiliyordum. Petrol tesisi yerine savaş bölgesine gittiğimizi o zaman anladım” diyerek şu an çatışma bölgesinde olduğunu anlatı.

Tarih