Viyana net tavır alacak

Dünya Haberleri —

Viyana Belediye Meclisi

Viyana Belediye Meclisi

  • Viyana Belediye Meclisi’nden “Kobanê tutsakları”nın serbest bırakılması için çalışma ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerine karşı net tavır kararı alındı. Yeşillerin önergesinde Türk hukukunun cezaları ‘saçma sapan’ olarak tanımlandı.

Yeşiller Partisi milletvekillerinin Viyana Belediye Meclisi’nden “Kobanê tutsakları”nın serbest bırakılmasını savunmasını ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerine karşı net bir tavır almasını talep ettiği karar önergesi kabul edildi.

Viyana Eyalet Parlamentosu Yeşiller Partisi milletvekilleri Berivan Aslan, Heidemarie Sequenz ve Nikolaus Kunrath, Türk devletinin siyasetçilere ağır cezalar verilmesine karşı, “Türk keyfi adaletinin kınanması ve Türkiye'deki demokratik hakların desteklenmesi"ne ilişkin Viyana Belediye Meclisi’ne önerge sundu. Önerge, Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi.

Önergede, Türkiye'de son dönemde yaşanan olayların, özellikle aralarında Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eşgenel başkanlarının da bulunduğu çok sayıda muhalifin ağır hapis cezalarına çarptırıldığı Kobanê Davası’nın, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin açık bir ihlali olduğuna dikkat çekildi. Önergede “Siyasi amaçlı Kobanê davası hukukun üstünlüğünü ihlal etmekte ve Erdoğan rejiminin tam keyfiliğini ve yargının siyasi iktidar tarafından araçsallaştırıldığını göstermektedir” denildi.