Xelat'a Türk takviyesi

Hüseyin Olan

Hüseyin Olan

  • DEM Parti Bedlîs Milletvekili Hüseyin Olan, Xelat'a getirilen Ahıska Türklerinden 70 ailenin ardından 3 bin kişiden daha bahsedildiğini belirterek, “Bu, demografik yapıya doğrudan bir müdahale niteliği taşıyor” dedi.

Xelat'ın (Ahlat) Yeni Köprü Köyü ve çevresindeki parselleri Ahıska Türklerinin iskanına açmak amacıyla hazırlanan imar planlarının hiçbir alt komisyonda görüşülmeksizin doğrudan İl Genel Meclisi'nin olağan toplantısında gündeme getirildiğini ve iki gün içerisinde imar izni kararının Meclis’ten geçirildiğini belirten DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, imara açılacak 152 dönümlük arazinin ekili alan ve meralardan oluştuğunu, 123 dönümlük arazinin ise kuş cenneti olarak bilinen doğal sit alanının hemen bitişiğinde yer aldığını kaydetti. Bölgenin aynı zamanda Xelat'ın içme suyu kaynaklarını barındırdığının altını çizen Olan, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu alınmaksızın bölgenin imara açılan arazinin bir kısmının da bölgede yaşayan köylülere ait olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Xelat'a 2015’te 72 Ahıskalı ailenin getirilip yerleştirildiğini ve bu aileler için TOKİ tarafından o dönemde konut yapıldığını hatırlatan Hüseyin Olan, bu sefer 3 bin Ahıskalı Türk'ün bölgeye yerleştirilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekti. 500-600 aileye tekabül eden bir nüfusun Ahlat'ın demografik yapısına doğrudan müdahale niteliği taşıdığını vurgulayan Olan, AKP'nin öncelikli olarak önümüzdeki yerel seçim sürecinde bölgedeki oyunu arttırmayı, uzun vadede ise demografik yapıyı kendi lehinde düzenleyerek bölgede Kürt nüfusunu azaltmaya çalıştığını söyledi. Konuyla ilgili soru önergesi de veren Olan, “Ahlat bir Kürt şehri, nüfusun yapısı ve artış hızı ortada. Doğrudan bu yapıyı değiştirmeyi hedefliyorlar. Çok hızlı ve planlı bir şekilde hareket ediyorlar. Kurdistan'da kendilerine böyle böyle yeni alanlar açmayı tasarlıyorlar. Bu noktada Ahlat'ı önemsedikleri belli ve bunlar ilk adımlar" dedi.

 

* * * 

Giderayak hırsızlık

Amed Büyükşehir Belediyesi kayyumu, seçim öncesi belediyeye ait birçok taşınmazı devlete devretti.  

Kayyum yönetimindeki Amed Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala birçok taşınmazı devretti. 10 Ocak tarihli kararla, Ali Emiri Bilgi Evi, Merkez Bilgi Evi, Şehit Ali Gaffar Okan Akademi Lise, Temapark Kitap Kafe, Kardeşlik Parkı ve Kent Meydanı Kitap Kafe, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis etti

Söz konusu karara, "Öğrencilerimizin uygun ders çalışma alanlarına kavuşması, öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve öğrencilerimizin zararlı ortam ve alışkanlıklarından korunması ile sınavlara hazırlık ve akademik seviyelerinin yükseltilmesi, Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda kayıtlı kursiyerlerimizin daha etkin faydalanabilmesi" gerekçe gösterildi. Kararda, taşınmazların 25 yıllığına tahsis edildiği belirtildi. 

Kayyum yönetimi, 9 Ocak'ta da Rêzan (Bağlar) ilçesinin Alipınar Mahallesi'nde bulunan 0 ada 275 numaralı parsel üzerindeki taşınmazı da Maliye Hazinesine bedelsiz devretti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.