Yaralarımızı beraber saracağız 

Kadın Haberleri —

.

.

  • Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’nde depremzedelerle dayanışma amacıyla çalışma yürüten kadın meclisleri 120 bin Euro toplayarak, “Yaralarımızı beraber saracağız” dedi.

DENİZ BABİR / STUTTGART

Depremin ilk gününden beri kolları sıvıyan kadınlar, bulundukları kentlerde stand açıyor, depremde hayatını kaybedenlerin aile ziyaretleri ediyor. Kurumlarla da görüşen kadınlar, depremzedelere destek çalışmaları yürütüyor. 

Almanya’nın Baden-Württemberg kentlerindeki kadın meclisleri de iki haftayı aşkın bir süredir depremzedelerle dayanışma amacıyla kesintisiz çalışıyor. Şimdiye kadar yürütülen çalışmalarda 120 bin Euro’nun üzerinde yardım toplandı.

Kadınlar dayanışma için sokakta

Heilbronn standı

Baden-Württemberg’de kadınlar, Stuttgart, Heilbronn, Böblingen, Pforzheim, Ulm, Münih ve Freiburg’un da aralarında bulunduğu birçok kentte depremzedeler için çalışma yapıyor. Stuttgart’ta Şehit Meryem Kadın Meclisi Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri stand açıyor. Almanya Kürt Kadın Hareketi (YJK-E) Baden-Württemberg  Sözcüsü Gülay Akdemir, “Bizler öfkeliyiz ve bu öfkemizi örgütlü bir dayanışmaya dönüştürerek yardımların depremzedelere ulaşması için seferber olduk” diyerek, eyalette yürütülen yardım kampanyalarında toplanan rakamın 120 bin Euro’yu aştığını söyledi.   

Alman esnaflar da katılıyor

Gülay Akdemir

Halkın yardım kampanyalarına duyarlı olduğunu söyleyen Akdemir, “Heyva Sor a Kurdistanê, Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu’na (MARDEF) yardımlar yapılıyor ya da standımız ziyaret edilerek bağışta bulunuluyor” dedi. Ev ziyaretleri de yaptıklarını söyleyen Gülay, “Bölgemizde ikamet edenler ile doğrudan iletişim halindeyiz. Yediden yetmişe herkes bu iş için seferber oldu. Esnaf ziyaretlerimizde de  gittiğimiz bazı Alman esnaflar yaptıkları bağışın Heyva-Sor üzerinden depremzedelere  gideceğinden emin olduklarını ifade ediyor. En az bir ay daha bu çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Ortak hareket etmeliyiz