Yasa uygulansa Gülistan yaşayacaktı

Kadın Haberleri —

19 Şubat 2021 Cuma - 18:31

  • Amed’de erkek kardeşi tarafından öldürülen Gülistan Şaylemez’e ilişkin açıklama yapan Rosa Kadın Derneği, “6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı Gülistan yaşıyor olacaktı” dedi.

Amed’de erkek kardeşi tarafından öldürülen Gülistan Şaylemez’e ilişkin yazılı açıklama yapan Rosa Kadın Derneği, “Ayrımcı ve kadınlara yaşam alanı bırakmayan bu sistem içerisinde, hiçbir kadın cinayeti münferit değildir. Bu bir kadın kırımıdır ve politiktir” değerlendirmesinde bulundu. Şaylemez’in çocuk yaşta evlendirildiğinin vurgulandığı açıklamada, genç yaşta 4 çocuk annesi olduğu ve boşanmak istediği belirtildi. 
Şaylemez’in katillerinin öldürmek için toplumsal cinsiyete dayalı bir dizi gerekçe ürettiklerine vurgu yapılan açıklamada, “Bizler erkek egemen sistemin kadınların katledilmesi için kendi gerekçelerini ürettiğini biliyoruz. Mahkemelerde failleri savunurken kullanılan dil de savunma kurgusu da aynı zehirli toplumsal cinsiyetten besleniyor. Sizleri tanıyoruz. Yaptığınız savunmaların aynılığından biliyoruz sizleri. Kadın katliamına karşı ürettiğiniz örgütlü erkek gerekçelerinizle de zihniyetinizle de mücadele etmekten asla geri durmayacağız” denildi. 

Koruma kararı vardı
Şaylemez’in polise başvurduğuna dikkat çeken Rosa Kadın Derneği "Gülistan tehdit altındaydı. Karakola gidip uzaklaştırma kararı alda fakat koruma kararına rağmen katledildi. Kadın Destek Uygulaması (KADES) kadınları koruyamıyor! Karakola gidip tehdit altında olduğunu söyleyen kadınlar sokak ortasında katlediliyor. 6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı Gülistan Şaylemez yaşıyor olacaktı. Toplum ve devlet içerisindeki tüm mekanizmalar kadını yaşatmak için yeniden dizayn edilmelidir" açıklamasında bulundu. 
Amed’de erkek kardeşi tarafından ateşli silahla öldürülen ve 3 gün boyunca cenazesi morgda kalan Gülistan Şaylemez 18 Şubat’ta annesi tarafından alınarak Yeniköy Mezarlığında defnedildi. 
AMED

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.