Yazar Andersson: Kürt halkına hakarettir 

Dünya Haberleri —

13 Kasım 2020 Cuma - 23:00

  • Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın PKK’ye yönelik açıklamasının "iğrenç ve utanç verici" olduğunu belirten Fransız yazar Nils Andersson, "Sadece Kürtlerin hakları reddedilmiyor, aynı zamanda terörist olarak etiketleniyorlar" dedi.

 

SELMA AKKAYA/PARİS

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın, "PKK’nin Güney Kürdistan hükümet güçlerine yaptığı saldırıyı kınıyoruz" açıklamasına ve PKK’nin 'terör örgütleri listesi’nde olduğuna dair ibaresine Fransız yazar Nils Andersson’dan tepki geldi.

Andersson, Mediapart sitesinde yayımlanan yazısında Dışişleri Bakanlığı açıklamasına ilişkin "Söz konusu açıklama iğrenç ve utanç verici" dedi. Yazısında "PKK terör örgütü mü?  Kürt halkına hakaret" başlığını kullanan Andersson, "7 Kasım 2020'de Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki Kürtlerle ilgili olmayan Irak Kürdistanı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, PKK'nin Avrupa Birliği tarafından bir terör örgütü olarak görüldüğünü hatırlatmayı seçti. İğrenç ve utanç verici" ifadesini kullandı.

PKK’nin Kürtlerin özgürlüğü için mücadele ettiğine dikkat çeken Andersson yazısında şunları belirtti: "Kürtler, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1920'lerde sona ermesinden bu yana, Türk devleti içinde bağımsızlık veya özerklik haklarını talep etmekten vazgeçmediler. Kırk yılı aşkın süredir silahlı mücadele veren Kürdistan İşçi Partisi (PKK), demokrasi ve barışçıl çözümü de zorluyor.  Bu anlamda Ankara tarafından talepleri hep reddedildi."

Kürtlere çifte ceza

PKK’ye ilişkin ’terörist’ ifadesinin kullanılmasına tepki gösteren Andersson, dünyadaki direniş örneklerine işaret ederek şunları belirtti: "Tıpkı Cezayirlilerin Fransız işgali sırasında olduğu gibi, Vietnamlılar gibi, Nazi işgaline karşı direnişte olduğu gibi Kürt militanlar da silahlı mücadele ediyor. PKK daha sonra ‘terörist’ olarak nitelendirildi. 2013 yılında silahlı mücadeleye ara vererek Türkiye ile müzakereler sonunda ateşkes yapıldı. Türk yetkililerin asla saygı göstermediği ateşkes döneminde Erdoğan'ın tek politikası şiddet ve baskı oldu. Çifte ceza söz konusu. Sadece Kürtlerin hakları reddedilmiyor, aynı zamanda terörist olarak etiketleniyorlar."

Terörist kim? Okuyun ve öğrenin

André Metayer tarafından kaleme alınan "Yirmi beş yıl Kürt halkının yanında" kitabını da referans olarak gösteren yazar Andersson şöyle devam etti: "Bu kitabı okuyup terörist kimdir öğrenebilirsiniz. Teröristler kimler? Kürt halkının mücadelesini ve acılarını bilmek, ama aynı zamanda güzel bir militan dayanışma için Kürt halkıyla birlikte 1994'ten 2019'a yirmi beş yıl birlikte olan André Metayer tarafından kaleme alınan 'Yirmi beş yıl Kürt halkının yanında' kitabını okumak lazım. Bu kitap, dillerinin, geleneklerinin, kimliklerinin tanınmasını talep eden Kürt aktivistlerin Türkiye'de kendi toprakları üzerinde gördüğü baskılara tanıklık ediyor. Ordu, polis ve özel kuvvetlerin şiddetine, köylerin bombalanmasına ve yıkılmasına, aşağılamalara ve kalıcı denetimlere, toplu tutuklamalara, işkenceye, tecavüzlere, savunmanın engellendiği davalara, hapishanelere, grevlere tanıklık ediyor.  Açlıktan ölüme, kaybolmalara, Türkiye ve Paris'teki suikastlere uzanan tarihsel gerçeklik."

Kürtler hakları için ayaklandı

Yazısında, "Bir halk neden mücadele ediyor, bir halk neden silahlanmak için ayağa kalkıyor?" diye sorarak, "Kürtler Türkiye'de ayrımcılığa, adaletsizliğe karşı kültürel  hakları için, kimlikleri için ayaklandılar" ifadesi kullanan yazar Andersson son olarak PKK’yi 'terörist' olarak lanse etmenin “iğrenç ve utanç verici” olduğunun altını çizdi.

André Metayer tarafından kaleme alınan "Yirmi beş yıl Kürt halkının yanında" kitabına şu adres üzerinden ulaşmak mümkün: https://www.akb.bzh/vingt-cinq-annees-aux

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.