Yerimiz HDP’nin yanıdır

29 Eylül 2020 Salı - 23:54

  • HDP ile dayanışmanın demokrasi gereği olduğunu dile getiren 101 Aksaçlı imzacıları, “HDP’nin yanında olmak zorunluluktur” dedi. 

 

NACİ KAYA - MA/ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 Kobanê eylemlerini gerekçe göstererek yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Eylül’de HDP’yi hedef alan siyasi soykırım operasyonuna tepkiler sürüyor. “101 Aksaçlı” adıyla 21 Temmuz’da ülkedeki gidişata karşı muhalefete güç birliği çağrısında bulunan yazar, şair ve sanatçılar, HDP’yle dayanışma mesajı verdi.

İmzacılardan Anavatan Partisi (ANAP) eski Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, yazar Ahmet İnsel ve yazar Aydın Engin, HDP etrafında kenetleme çağrısında yaptı. 

Engin: Devre dışı bırakmak için

 Operasyonu olası bir seçime karşı HDP’yi devre dışı bırakma hamlesi olarak değerlendiren yazar Aydın Engin, “Ama nafile bir çabadır. HDP’li yöneticileri uyduruk gerekçelerle tutuklayıp içerde tutabilirler. Peki, HDP seçmenlerine ne yapacaklar? Bu sorunun cevabı ne yapsalar veremeyecekler. HDP seçmenleri özellikle İstanbul seçimlerinde ne kadar disiplinli bir seçmen olduğunu gösterdi. Dolayısıyla iktidarın bu çabaları nafile çabalardır. Olsa olsa iktidarlarını korumayı erteleyebilirler ama onu bile beceremeyeceklerdir” dedi.

 İnsel: Saldırı bütün muhalefete

 Operasyonu hem HDP’yi kriminalize hem de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetim tarzını bütün muhalefete empoze etme olarak ifade eden Prof. Ahmet İnsel de şunları söyledi: “Bu saldırı sadece HDP’ye yönelik değil, Türkiye’deki bütün muhalefete yapılmış çok ağır bir saldırıdır. Bunun böyle değerlendirilmesi gerekir. Sadece HDP’nin yöneticilerine değil, bütün demokratik güçlere yönelik bir aşağılamadır.  Bu saldırı böyle değerlendirilerek sahiplenmeli.”

Erdoğmuş: HDP’nin yanında olmalıyız

 “Türkiye siyasetine yapılmış bir operasyon ve demokrasi kırıntılarını öldürücü bir darbe vurma teşebbüsü” olarak nitelendiren siyasetçi Abdulbaki Erdoğmuş ise iktidarın iç ve dış siyasette güç kaybettikçe Kürtlere ve HDP’ye yönelik bu tarz operasyonlar düzenleyerek milliyetçi ve dinci kesimi konsolide ettiğini söyledi. Erdoğmuş, demokrasi için büyük fedakarlıklar yapan HDP’ye yönelik bu operasyonun bütün muhalefete yapılmış gibi okunması gerektiğini dile getirdi. “Aksaçlıların operasyona tavırları açık ve nettir. Bu operasyona karşı HDP ile dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışma demokrasi gereğidir” diyen Erdoğmuş, şöyle devam etti: “Makul sağduyu sahibi herkesin HDP’ye sahip çıkması gerekir. Bugün itibarıyla HDP’ye sahip çıkmak Türkiye siyasetine sahip çıkmak demektir. Bu particilik değil, Türkiye siyasetini sahiplenmedir. Bugün itibarıyla HDP’nin yanında olmak zorunluluktur.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.