Yıkılan evlerinin avlusuna sığınmak istiyorlar

Kadın Haberleri —

Çadırda yaşayan depremzedeler / Hatay

Çadırda yaşayan depremzedeler / Hatay

  • Devletin vaat ettiği konteyner kentler yerine yıkılan evlerinin bahçesinde veya arazilerinde kurulacak konteynerlerde yaşamak istiyorlar. “Sığınacak yerimiz yok” diyen depremzede kadınlar bir kez daha yalnız bırakıldıklarını hatırlatıyor.

Mereş merkezli 6 Şubat depremlerin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen birçok insan hala çadırlarda yaşamaya devam ediyor. Hijyen ve güvenlik başta olmak üzere kış koşullarının yaklaşmasıyla daha da belirginleşen barınma gibi birçok konuda kaygı taşıyan kadınlar buna rağmen konteyner kentlere yerleşmek istemiyor.

Okulların açılmasıyla da kırtasiye, servislerin sağlanmaması gibi sorunlar yaşadıklarını söyleyen kadınlar, Hatay’ın unutulduğunu dile getiriyor. Kadınlar Hatay’ın yeniden inşasında eski hayatlarına uygun bir inşa istiyor.

 

Nimet Kılıçlar

 

Bir çadırda 7 kişi

Depremin ilk günü, kiracı olduğu evi yıkıldıktan sonra Samandağ ilçe merkezinde çadırda yaşayan Nimet Kılıçlar, 7 aydır aynı koşullarda yaşıyor. Bir engelli çocuğu, üç torununun bakımıyla ilgilenen Kılıçlar, 7 kişi yaşadıkları çadırda yaşadıkları en önemli sorunun tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını hijyenik koşullarda sağlayamamak olduğunu ifade ediyor.

Kışın ne olacak?

Ailede sadece eşinin düzenli bir maaşa sahip olduğunu belirten Nimet, “Zamanında konteyner için başvurduk çıkmayınca bir daha gitmedik. Bir konteynıra 7 kişi sığmaz. Evler çok pahalı. İlk para verdiklerinde 15 bin lira aldık. Okul açıldı, okul masraflarını da karşılıyorum. Yağmur yağıyor, çadırın üstünde bir sorun yok ama alttan sızıyor. Kışın soba kurup idare edeceğim. Ev aramadım bile, zaten zor bulursun. Suyu itfaiye getiriyor. İçme suyunu Hıdırbeyli’den getiriyorum. Geçinip gitmeye çalışıyorum” sözleriyle içinde bulunduğu durumu özetliyor.