Yıkıntılar arasında kadın isyanı 

Kadın Haberleri —

8 Mart 2023 Çarşamba - 19:30

Hatay / 8 Mart 2023

Hatay / 8 Mart 2023

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Hataylı depremzede kadınlar ve yaralarını sarmak için kente gelen gönüllüler yıkıntılar arasında Uğur Mumcu Meydanı’nda insanları öldüren düzene karşı mor kurdelelerle daire oluşturarak yaşam zinciri kurdu. 

ERDOĞAN ALAYUMAT/HATAY

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Hataylı depremzede kadınlar ve yaralarını sarmak için kente gelen gönüllüler yıkıntılar arasında Uğur Mumcu Meydanı’nda insanları öldüren düzene karşı mor kurdelelerle daire oluşturarak yaşam zinciri kurdu. 

Hatay Afet Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile çeşitli noktalardan yürüyüş yaparak meydanda gerçekleştirilen eylemde Türkçe, Kürtçe ve Arapça “Kadın Yaşam Özgürlük” “Hatay’ı yeniden kadınlar kuracak” sloganları atan kadınlar, dayanışma çağrısı yaparak, depremde hayatını kaybedenlerin hesabını sormak için kadınlara birlik olma çağrısı yaptı. Kadın cinayetlerinde ve depremde hayatını kaybeden kadınların anıldığı eylemde depremde yaşanan ölümlerde sorumluluğu olanlardan hesap sorulması istendi.

Bu şehri yeniden kuracağız

Platform adına basın açıklamasını okuyan Fatma Ardal,  enkaz altındaki insanlar için tek bir adım atmayan devletin kurulan dayanışmalara saldırdığını belirterek “Depremin ilk gününden beri açlığa, yoksulluğa ve soğuğa terk ettiğiniz binlerce kadın olarak yaşadıklarımızın sorumlusunun kim olduğunu biliyoruz. Bizler bu yıkıntıların ardından mücadelemizden aldığımız güçle birbirimize söz verdik; bu şehri yeniden kuracağız!” dedi. 

Dün yaktılar bugün enkazda bıraktılar